wtorek, 14 maja 2019

368. "Nigdy nie wygrasz" - Karolina Wójciak || RECENZJA PREMIEROWA


"Każdy nikt jest dla kogoś kimś. 
Nawet jak jesteś dla kogoś nikim, to jesteś czymś".

"Nigdy nie wygrasz" to czwarta książka w dorobku literackim Karoliny Wójciak. Tym razem autorka zdecydowała się poruszyć tematykę oscylującą wokół pieniędzy, a także tego, co potrafią one zrobić z człowiekiem.

Maja wychowywała się w domu dziecka. Nie ma rodziny, ani nikogo bliskiego kto mógłby być dla niej wsparciem. Aktualnie pracuje w barze, jako kelnerka. Pewnego dnia dochodzi tam do sytuacji, która zmienia jej życie diametralnie. Jednak to jeszcze nie koniec atrakcji, w życiu Majki. Kiedy wygrywa czterdzieści sześć milionów, wydawać by się mogło, iż teraz w końcu rozpocznie nowy, lepszy etap w swoim życiu i raz na zawsze odetnie się od przeszłości i zapomni o tym co ją spotkało. Nic bardziej mylnego. Wraz z wygraną życie Majki po raz kolejny zbacza z wcześniej wytyczonego toru. Pojawia się szereg kłopotów i trudności. Czy im podoła? Jaką drogę wybierze? Czy będzie jeszcze kiedyś szczęśliwa?

Karolina Wójciak przedstawiła losy Majki w formie zeznań w sądzie, przeplatając je z bieżącymi wydarzeniami z życia Darka, niespełnionego pisarza. Mężczyzna wiedzie spokojne życie u boku swojej żony i dwójki dzieci. Jednak czuje, że stoi w miejscu i chciałby coś jeszcze  osiągnąć w życiu. Dzięki wsparciu swojego kolegi dostaje szansę na stworzenie materiału do telewizji. Dariusz za swój główny cel obiera osoby, do których kiedyś uśmiechnął się los i stały się posiadaczami ogromnych pieniędzy. Mężczyzna pragnie dowiedzieć się, w jaki sposób zmieniło się ich życie po wygranej. Czy ten reportaż odmieni jego życie? Czy mężczyzna będzie w końcu spełniony i szczęśliwy? Czy ta historia ma szansę na szczęśliwe zakończenie?
"Życie nigdy nie jest sprawiedliwe. Jedni przeżywają je tak, jakby ktoś lub coś im pomogła, ułatwiało na każdym kroku. Inni z kolei toczą ciągłą walkę".
O rany! Co to była za historia! Dawno nie czytałam książki, która byłaby tak bardzo złożona, wielowątkowa, nieoczywista, zaskakująca i intrygująca zarazem. Fabuła wciąga już od samego początku i zapewnia wiele wrażeń. Od tej książki trudno się oderwać, ale czasami musiałam odetchnąć od nadmiaru wydarzeń i emocji, które kumulują się na każdym kroku. Chwile spokoju, to tylko cisza przed burzą. Karolina Wójciak zadbała o to, by czytelnik się nie nudził podczas czytania jej książki i zagwarantowała wiele sytuacji pełnych napięcia, niepewności, lęku oraz obawy. Pojawia się również namiętność, miłość, walka i ogromna chęć zemsty. Wszystko to w całość czyni tę historię niezapomnianą i godną polecenia!

Bohaterowie przewijający się przez karty niniejszej publikacji zostali bardzo ciekawie i intrygująco wykreowane. Majka i Dariusz. Dwie skrajne osobowości, które z początku dzieli wszystko, ale z czasem dochodzi do ich konfrontacji. To właśnie Majka wywołała we mnie najwięcej emocji. Jej życie jest pełne bólu, rozpaczy i szyderstwa. Wiecznie upokarzana, pomiatana nie wie, co zrobić, by w końcu wieść spokojne życie. Wygrana na loterii wydawała się świetnym rozwiązaniem jej problemów i dobrym startem na lepszą przyszłość. Nie spodziewałam się, iż Majka podąży taką drogą, że zrobi z tymi pieniędzy tyle zaskakujących i brutalnych rzeczy. W tych chwilach nieustannie towarzyszył mi szok i niedowierzanie.

Karolina Wójciak bardzo konsekwentnie poprowadziła fabułę, gwarantując czytelnikowi nagłe zwroty akcji i przyspieszone bicie serca. Ponadto na każdym korku udowadniała, iż jest świetnym i wnikliwym obserwatorem, a relacje międzyludzkie nie mają dla nią żadnych tajemnic. 

Autorka nie stroi on ludzkiej brutalności i podłości. Odsłania najczarniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Tej książki nie da się czytać obojętnie. Wnikamy w świat bohaterów, w ich życie, w którym dominuje wiele trudności i niebezpieczeństw. Podświadomie kibicujemy im, ale jednak bierzemy również pod uwagę to, iż wcale nie będzie im łatwo. Że jeszcze wiele zła i problemów przed nimi. 

I wiecie co? Kiedy już myślałam, że wszystko zostało rozwiązane, że już nic się nie wydarzy, że to już koniec, to wtedy Karolina Wójciak (przy samym finale) zagwarantowała taki zwrot akcji, że nie wiedziałam, co dalej ze sobą zrobić. Chapeau bas!

REASUMUJĄC: Gwarantuje Wam, że historia spisana przez Karolinę Wójcik zapewni Wam wiele emocji. Bardzo często będą one ambiwalentne, skrajne, ale za to żywe i prawdziwe. "Nigdy nie wygrasz" to historia, która skłania do refleksji i wyraziście ukazuje odbiorcy, do czego może doprowadzić człowieka ogromna wygrana. Koniecznie przeczytajcie, nie pożałujecie!
GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: "Nigdy nie wygrasz"
Autor: Karolina Wójciak
Wydawnictwo: NIEzwykłe
Ilość stron: 374
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Moja ocena: 9/10
Premiera: 14.05.2019
Za możliwość przeczytania i patronowania książki 
serdecznie dziękuję Wydawnictwu NIEzwykłe.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥