poniedziałek, 20 maja 2019

372. "Mistrzowie życia" - Anna Stryjewska || RECENZJA


"Ale w życiu nie można być sentymentalnym, trzeba iść do przodu, jeśli się tylko nadarzy ku temu okazja".

Książka autorstwa Anny Stryjewskiej skupia się na losach trzech bohaterów. Michał, Sebastian i Natalia. Każde z nich jest inne, posiada inne plany, marzenia i ambicje. Łączy ich jedno - pragną szybko dorosnąć. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, iż przekroczenie tej granicy okaże się dla nich bolesne. Czy bohaterom uda się pokonać przeciwności losu?

Anna Stryjewska oddaje w ręce czytelników historię, która oscyluje wokół różnorodnej i godnej uwagi tematyki. Trudne relacje z bliskimi, rozwód, przemoc, alkoholizm, samobójstwo, stanie się młodocianą matką, nauka roli matki, przyjaźń, miłość, potrzeba wsparcia, akceptacji, zaufania, czy też ulokowanie uczuć w niewłaściwej osobie. Wszystko to tworzy przekonujący obraz lat dziewięćdziesiątych i ukazuje małomiasteczkową mentalność oraz pokrętność ludzkiego losu. 

Anna Stryjewska wykreowała bardzo ciekawe i zarazem intrygujące postaci. Michał i Natalia to rodzeństwo z dobrego domu. Michał uczy się wieczorowo w technikum samochodowym, a popołudniami handluje jeansami na targowisku. Zaradny, pracowity i przedsiębiorczy posiada wiele planów na przyszłość, jednak niezgodnych z tym, o czym marzy jego ojciec. Jaką drogę wybierze? Z kolei Natalia dość szybko wkracza w świat dorosłych i dość szybko przekonuje się o swoim, niewłaściwym ulokowaniu uczuć. Natomiast Sebastian to osobowość, dla której liczą się tylko i wyłącznie pieniądze i przygodne romanse. Czy zrealizuje swoje plany i marzenia? Czy bohaterowie będą kiedyś szczęśliwi?

Tak, jak wcześniej nadmieniłam "Mistrzowie życia" przenoszą czytelników do lat dziewięćdziesiątych. Za sprawą barwnego języka autorki możemy w pełni oddać się klimatowi tamtych lat i wyobrazić sobie ówczesną rzeczywistość, której preludium stanowiły szare blokowiska, handel jeansami na targowisku,  jak i spotkania w osiedlowych barach. W moim odczuciu Annie Stryjewskiej bardzo dobrze udało się uchwycić okres przemian gospodarczych i rodzącego się w Polsce kapitalizmu, który mieszał się z młodzieńczymi marzeniami, entuzjazmem oraz życiowymi pułapkami. 

Polecam wszystkim zainteresowanym. 
GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: Mistrzowie życia
Autor: Anna Stryjewska
Wydawnictwo: Szara godzina
Ilość stron: 249
Oprawa: Miękka 
Moja ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥