wtorek, 1 maja 2018

194. "Tam, dokąd zmierzamy" - B.N. Toler || RECENZJA PRZEDPREMIEROWA + PATRONAT MEDIALNYŚmierć jest bezwzględna. Nie można z nią dyskutować.

Główna bohaterka niniejszej publikacja - Charlotte, posiada nadzwyczajny dar – rozmawia z duchami. Ostatnie sześć lat swojego życia spędziła na nieustannym pomaganiu zagubionym duszom, bowiem w świecie żywych trzymają ich nieskończone sprawy. Gdyby nie mrożący krew w żyłam wypadek, do którego doszło zanim w życiu Char zagościły duchy, to z pewnością nadal byłaby normalną kobietą, posiadającą grupę znajomych, spędzającą czas w ich towarzystwie. Tymczasem Charlotte nie ma przyjaciół, a ci, których kiedyś uważała za bliskie osoby są przekonani, iż dziewczyna zwariowała...

Zagubiona Char, nie ma nawet wsparcia w rodzicach, bowiem oni sami nie wiedzą jak jej pomóc. Kiedy duchy przejęły nad życiem Char kontrole, jej rodzice - całkiem bezsilni stwierdzili, że będą po prostu udawać, iż ich córka nie istnieje.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, iż ojciec Charlotte, zapłacił jej za to, aby zniknęła z ich życia, bowiem coraz trudniej się z nią rozmawia, a jej odstraszające usposobienie, powoduje u ludzi lęk i strach. Zagubiona i załamana Charlotte postanawia zabrać pieniądze od ojca i zniknąć z życia swoich rodziców...

Z czasem Charlotte, było coraz trudniej pogodzić się ze swoim losem. Z czasem także zdała sobie sprawę z tego, iż kompletnie zapomniała o sobie samej, bowiem tak bardzo pragnęła pomóc zmarłym. Zdruzgotana i zmiażdżona psychicznie decyduje się na ostateczność...

Tymczasem na drodze Char staje Ike McDermott – przystojny i silny żołnierz, który zginął w Afganistanie. Namawia dziewczynę, aby nie popełniała samobójstwa. Po chwili namysłu Char rezygnuje ze swojej decyzji i od tego momentu jej życie po raz kolejny zaczyna zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Char i Ike zawierają pewien układ – on pomoże jej znaleźć nową pracę i mieszkanie, zaś ona pomoże mu definitywnie sfinalizować niedokończone sprawy, które wiążą się z jego bratem bliźniakiem – George'em, który znajduje się na skraju. A co jeśli zarówno Ike, jak i George skradną serce Char? Dziewczyna stanie przed okrutnym i nieuczciwym dylematem. Jeśli uratuje George'a, będzie musiała pozwolić odejść Ike'owi. Jednak jak ma dopuścić do utraty części swojej duszy?  

To zabawne, jak ludzka przyszłość może się w ciągu kilku minut gwałtownie zmienić.

Tam, dokąd zmierzamy jest bardzo emocjonująca lekturą. Prócz tego, iż czyta się ją w zawrotnym tempie, bowiem treść przyswaja się z niebywała łatwością, to także całość wprowadza czytelnika w stan, gdzie wyobraźnia działa ze zdwojoną siłą.

Na wstępie chciałabym, abyście nie obawiali się elementu duchów, który przewija się przez karty tej historii. Autorka tak naturalnie wkomponowała je w całość, że momentami zapominałam o tym, iż Ike nie żyje, że widzi go tylko i wyłącznie Char. Sądzę, że to duży plus tej publikacji, a element ten, bez wątpienia karmi naszą wyobraźnię.

Za każdym razem, gdy patrzę w twoje smutne brązowe oczy, widzę w nich odbicie mojej rozpaczy.

Nienaganna kreacja bohaterów powoduje, iż śmiało możemy się z nimi utożsamić. Prym wiedzie oczywiście Charlotte, która po tragicznym wypadku, nie jest już tą samą osobą, jaką była wcześniej. Nie mająca wsparcia w najbliższych, zmaga się ze swoją zdolnością. Stawia dobro zagubionych dusz, ponad swoje, bowiem tak bardzo pragnie im pomóc. Dla większość jej dar jest przekleństwem, jednak dla niej samej jest wybawieniem. Mimo że, z czasem uświadamia sobie, że już jest zmęczona, a nieustanne pomaganie duchom powoduje, iż zapomina o sobie samej, to jednak znajduje w sobie dość siły, aby pomóc jeszcze jednej osobie. Bo tak naprawdę jest silną kobietą, zdeterminowaną i zdecydowaną w swoim działaniu. Char jest skora do pomocy, nie tylko względem duchów, ale także względem osób rzeczywistych, czemu dowodzi jej postawa w stosunku do Geogre'a. Bardzo chce wyrwać go ze szponów nałogu i jest w stanie zrobić wiele, aby się jej to udało, i aby Ike był spokojny o swojego brata bliźniaka.

Gdy jesteśmy zrozpaczeni, próbujemy swoje wmówić, że nic złego się nie stało.

Dwutorowa narracja, pozwala odbiorcy wniknąć w psychikę Char i Ike. Mamy możliwość pełnego poznania ich myśli, uczuć, wątpliwości, dylematów. Zarówno Char i Ike, stają się nam bliżsi, a sytuacja w której się znajdują, nie pozwala być nam obojętnym.


Smutek zmusza nas do robienia nieprzewidywalnych rzeczy.

Tak jak wcześniej nadmieniałam, całość przyswaja się z dużą łatwością, a to za sprawą lekkiego pióra Autorki, którego nie sposób nie docenić. Bogate, plastyczne, barwne i sugestywne opisy, nie pozwalają odbiorcy oderwać się od lektury. Biorąc pod uwagę dialogi, to prócz tego, iż momentami przewija się przez nie humor, to także należą one do wyjątkowo dynamicznych, jak i adekwatnych do danej sytuacji. Jeśli chodzi o tempo rozwoju kolejnych wydarzeń, to muszę przyznać, iż prawidłowo toczy się do przodu, ani na moment nie zwalniając. 

Tam, dokąd zmierzamy, to wyjątkowo ciepła, emocjonująca i piękna historia. Historia nie tylko o poświęceniu, ogromnej chęci pomocy drugiemu, ale także o poszukiwaniu własnego ja, o miłości i silnej przyjaźni. Jestem w pełni usatysfakcjonowana tą książką i gorąco Wam ją polecam!

Za możliwość przeczytania i patronowania Tam, dokąd zmierzamy gorąco dziękuję Wydawnictwo NieZwykłe.
 PREMIERA: 9 MAJA 2018

10 komentarzy:

 1. Mam ochotę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tego tytułu. Polowałam na niego, jednak niestety się nie załapałam. Może jeszcze kiedyś trafi w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tak samo bardzo ciekawa jestem tej książki :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachęciłaś mnie tą recenzją...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiesz co? Skojarzyło mi się z tym popularnym serialem "Zaklinaczka duchów", bardzo go lubię. Chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem naprawdę ciekawa tej książki! :D Może w przyszłym tygodniu już ją będę miała i zacznę czytać :D

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mogę doczekać się swojego egzemplarzu, bo książka naprawdę zapowiada się świetnie i jestem jej bardzo, ale to bardzo ciekawa :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Horrorów nie lubię, ale takie delikatne tematy o widzeniu i pomaganiu duchom są super, zwłaszcza że już czytałam podobną serię dla nastolatków i bardzo mi się podobała, także po tę książkę na pewno będę musiała sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥