wtorek, 24 lipca 2018

223. "Blizna" - Danuta Chlupová || RECENZJA


Blizna - Danuta Chlupová 

Główna bohaterka niniejszej publikacji czterdziestoletnia Katarzyna, matka dwójki dzieci i żona Wiesława, otrzymuje od swojego szefa - Wiktora ofertę półrocznego wyjazdu do Czecha, a dokładnie do Ostrawy. Kobieta ma tam uruchomić i rozwinąć filię firmy, w której pracuje. Początkowa obawa, która pojawia się we wnętrzu Katarzyny, dość szybko zostaje zażegnana. W rezultacie kobieta przyjmuje propozycję, mimo iż nie zna czeskiego i wyjeżdża do Ostrawy. 

Katarzyna zatrudnia do pomocy dwie osoby, sekretarkę trzydziestopięcioletnią Andreę oraz tłumacza, Marcina Wojasa, studenta i miłośnika historii. Podczas jednej z rozmów z Marcinem, Kasia dowiaduje się, iż w 1994 roku Niemcy w odwecie za atak partyzantów na gestapowców w sąsiednich Żywocicach rozstrzelali trzydziestu sześciu mężczyzn. Z każdym kolejnym zdaniem wypowiedzianym przez młodego studenta, kobieta uświadamia sobie, iż historia ta może mieć związek z młodością jej teściowej Marty. Zdeterminowana i głodna prawdy Katarzyna rozpoczyna prywatne i niełatwe  śledztwo. Czego dowie się kobieta? Czy w ogóle uda się jej poznać prawdę?


Jak wiadomo z debiutami różnie bywa, tym bardziej jeśli poruszają trudne i bolesne tematy (tak jak w tym wypadku). Jednak autorce niniejszej publikacji, bardzo dobrze i co ważniejszej ciekawie i intrygująco udało się zobrazować i opisać świat ludzi egzystujących w czasie wojny przeplatając go ze światem współczesnym.

Zdecydowanie ciekawym zabiegiem było przenikanie się wydarzeń. Raz fabuła mknie tu i teraz, by za moment, czytelnik mógł obserwować wydarzenia mające miejsce w okresie wojennym. Kiedy pojawiają się fragmenty sprzed lat, prym w nich wiodą dwie bohaterki - Teresa z Suchej oraz Marta mieszkanka Żywocic. Kiedy czytelnik poznaje te bohaterki, zaczyna zastanawiać, w jaki sposób są one powiązane z Katarzyną i jej bliskimi. Od tego momentu każdą kolejną stronę książki rozpoczyna się czytać z dużym zaangażowaniem, by dosięgnąć prawdy. 

Autorka poprowadziła fabułę tak, aby nas zaskakiwać, dawkując nam kolejne elementy układanki, byśmy mogli je dopiero przy samym finiszu ułożyć w jedną wyrazistą i przekonywającą całość. 

Bardzo spodobał mi się język Autorki. Danuta Chlupová  z dużą swobodną buduje wiarygodne dialogi, język jest lekki, dynamiczny i barwny. Nie znajdziemy tutaj nużących i przytłaczających opisów, które mogłaby zniechęcić czytelnika do dalszego zagłębiania się w tę historię. Od pierwszej strony z ogromną przyjemnością chłonęłam każde kolejne słowo, zdanie, akapit i rozdział. Fabuła intryguje oraz wciąga i tak naprawdę do ostatniej strony czytając Bliznę żyjemy w lekkiej niewiedzy, jaki będzie finał. 

Jeśli chodzi o bohaterów, to również zasługują na pochwałę. Autorka wykreowała ich bardzo wnikliwie, barwnie, pozostawiając ich autentycznych i naturalnych. Każdy z bohaterów jest inny, ujmuje swoimi wadami i zaletami. Wobec wszystkich bohaterów, możemy odczuwać różnorodne emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne.

Reasumując: Blizna to nie tylko historia z wojną w tle, to także historia o silnej potrzebie poszukiwaniu prawdy. Na domiar tego książka porusza tematykę utraty bliskości, a także obrazuje czytelnikowi jaki ludzki los może być skomplikowany. Polecam serdecznie, bowiem naprawdę warto sięgnąć po tę powieść. 

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Autorce.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥