piątek, 2 lutego 2018

170. "Cudowny chłopak" - R.J. Palacio || RECENZJA

Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat.


August Pullman, główny bohater niniejszej publikacji jest dowcipnym, inteligentnym dziesięcioletnim chłopcem. Ma wspaniałych rodziców i cudowną siostrę. Jego życie wyglądałaby znacznie lepiej, gdyby nie fakt, iż z powodu zmutowanego genu, jego twarz jest zdeformowana. Nim skończył dziesięć lat, przeszedł ponad dwadzieścia operacji. Do tej pory, uczył się w domu pod czujnym okiem swojej mamy, jednak przyszedł czas na zmiany. Rodzice Augusta, zapisują go do szkoły. Jako uczeń piątej klasy będzie musiał zmierzyć się ze światem rówieśników, uprzedzeniami, „krzywymi” spojrzeniami, z zawiścią, i szyderczym śmiechem. Czy temu podoła? Czy uda mu się z kimś zaprzyjaźnić? Jak go odbiorą rówieśnicy i nauczyciele? Czy stanie się obiektem drwin? A może spotka się z przyjaźnią, dobrocią i wsparciem? Przeczytaj tę książkę i przekonaj się, czy kontakt z rówieśnikami odmieni świat Augusta na lepsze.


Kiedy pierwszy raz ujrzałam tę książkę i przeczytałam na tylnej okładce Nie oceniaj książki po okładce (gdzie słowo książki i okładce jest skreślone i zamienione na ludzi i wyglądzie), pomyślałam, że koniecznie muszę poznać tę historię. Kiedy rozpoczęłam zagłębianie się w jej treść, przepadłam na kilka godzin. Zostałam zafrapowana, zaintrygowana i nie odłożyłam jej dopóki, nie przeczytałam ostatniego zdania. A tym bardziej, że Autorka operuje bardzo lekkim, bogatym i dynamicznym językiem, co spowodowało, iż czytanie stało się jeszcze większą przyjemnością. Cudowny chłopak, to poruszająca, niepowtarzalna, momentami zabawna, wzruszająca i wyjątkowa historia. Nie tylko o walce z przeciwnościami losu, ale także o przyjaźni i kontaktach z rówieśnikami.

 
Bardzo mi się spodobało to, iż cała książka nie zostałam przedstawiona tylko i wyłącznie z perspektywy Augusta. Początkowo widzimy świat jego oczami, zaś później poznajemy kolejne wydarzenia z perspektywy szkolnych przyjaciół Augusta, jego siostry, czy też jej chłopaka. Każdy rozdział ma również swój tytuł, który bezpośrednio nawiązuje, do tego, co się wydarzy na kolejnych stronach. 

Jeśli chodzi o bohaterów, to w szczególności ujęła mnie postać Summer, która już pierwszego dnia była skłonna zaprzyjaźnić się z Augustem. Zaczęło się od wspólnego lunchu, później zaś zaczęli spędzać razem przerwy i spotykać się po szkole. Jako jedyna, nie oceniała go poprzez pryzmat jego wyglądu. Każda postać, przewijająca się przez karty tej publikacji, jest bardzo autentyczna i dokładnie nakreślona. Dostarcza wielu emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. 

August jest Słońcem. Ja, mama i tato jesteśmy planetami, które krążą wokół Słońca.


Historia Augusta naprawdę porusza, bowiem jego świat, świat, w którym egzystuje nie należy do łatwych. Przekaz tej książki jest piękny. Każdy z Nas jest wyjątkowy, mimo jakichkolwiek niedoskonałości. Każdy z Nas też, posiada w sobie piękno, które dość często ukrywamy, pod różnymi maskami i pozorami. Nie pozwalamy się jemu wydostać, wolimy pozostawać w cieniu. Jednak powinniśmy dać szansę uwolnić się tej Naszej niepowtarzalności i wyjątkowości, która drzemie w Naszym wnętrzu. Pokazać to jacy jesteśmy. Bo naprawdę jesteśmy wyjątkowi! Tak jak August. :)


Tytuł: Cudowny chłopak
Autor: R.J. Palacio
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 414
Oprawa: ZintegrowanaZa możliwość przeczytania książki, serdecznie dziękuję

Wydawnictwo Albatros.22 komentarze:

 1. Myślę, że to książka idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo się słyszy teraz o tej książce i chciałabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Doceniam książki z przekazem, głębokim dnem. Wnioskuję, iż po tej książce nie będę zawiedziona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę już mam. Będę ją niebawem czytać. A potem obejrzę film.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka bardziej odpycha niż przyciąga, ale treść wydaje się watra uwagi. Raczej nie mój klimat, ale mojej przyjaciółce ta powieść powinna przypaść do gustu!

  Pozdrawiam i zapraszam:
  biblioteka-feniksa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka tak samo jak film wydają się naprawdę ciekawe i pouczające. Z chęcią w jakimś najbliższym czasie zabiorę się za tą pozycje zwłaszcza, że lubię takie książki :)
  Pozdrawiam, Tiggerss
  https://tiggerssreads.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Wczoraj byłam w kinie i pokochałam ten film. Teraz nie mogę doczekać się, aż dotrze do mnie książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chcę ją przeczytać, ale na razie muszę trochę pooszczędzać :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o filmie, chodź przyznam, że troszkę się go boję bo to delikatny temat. Najpierw sięgnę po książkę. Świetna recenzja. Masz rację, każdy jest wyjątkowy i ta książka jest tego dowodem. \K

  https://cleosevhome.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam to już kilka lat temu, ale wciąż nie zmieniłam zdania na temat tej książki. Całkowicie się z tobą zgadzam pod względem bohaterów i tego, że świetnym pomysłem było przedstawienie historii z różnych perspektyw. Styl pisania autorki jest genialny i tak jak ty nie mogłam się oderwać. Pozdrawiam i miłego dnia. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno będę chciała ją przeczytać :)
  Zapraszam do siebie http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej się nie skusze - ostatnio czytam książki o trochę starszych bohaterach - przynajmniej szesnastkę muszą mieć :0

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się całkiem ciekawa, może kiedyś ja przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 14. Cudowny chłopak oczarował mnie już od pierwszych stron ♡ Kiedyś na pewno wrócę do tej cudownej historii :) A teraz planuje obejrzeć film, ale czuje, że nie dorówna książce :)

  goszaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam o tej książce, ale zapiszę tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 16. UWIELBIAM tę książkę <3 Przeczytałam ją lata temu, jeszcze pod tytułem "Cud chłopak" - kompletnie nie rozumiem po cholerę zmieniali tytuł. Opowieść jest cudowna, uważam że spokojnie mogłaby być lekturą w podstawówce, niektórym dzieciakom przydałaby się lekcja z tolerancji.

  OdpowiedzUsuń
 17. Cudowna opowieść o cudownym chłopcu, byłam nią po prostu oczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jestem nią zainteresowana. Filmem również, chociaż wydaje mi się, że mogłabym się na nim rozryczeć jak bóbr. ;P

  OdpowiedzUsuń
 19. Chyba będę się musiała zaopatrzyć w tę książkę, bo nie dość że bardzo chce przeczytać, to na pewno nie raz do niej wrócę. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestem już po przeczytaniu tej książki - super! :)
  https://czytajzpauelka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥