piątek, 17 stycznia 2020

483. "Nieodpowiednia dziewczyna'' - J. Harrow || PATRONAT MEDIALNY

"Nie mogłem przestać myśleć o Eve. Teraz prześladował mnie nie tylko jej tatuaż, ale i ona sama. Jej głos, śmiech… Rozpamiętywałem każde jej słowo, całą naszą rozmowę. nie wiedziałem, skąd mi się to wzięło ani kiedy minie".

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
KSIĄŻKA UKAŻE SIĘ POD PATRONATEM NIE OCENIAM PO OKŁADKACH

Tytułowa nieodpowiednia dziewczyna to Eve, młoda i zdolna tatuażystka, która stroni od mężczyzn i nie wierzy w miłość. Nie zapowiada się, aby ktoś zyskał jej uwagę i przedarł się przez mur, który zbudowała wokół siebie. A może jednak? Bolesna i przejmująca przeszłość ukształtowała jej charakter, a natura buntowniczki oraz skóra pokryta tatuażami powodują, iż ludzie oceniają ją dość jednoznacznie. Kiedy w życiu Eve pojawia się szarmancki i dobrze wychowany Daniel, jej kompletne przeciwieństwo, wydawać by się mogło, że ta dwójka nie odnajdzie wspólnego języka. Nic bardziej mylnego. On nie potrafi przestać myśleć o tatuażystce, a wtedy ona proponuje mu pewien układ. Wbrew rozsądkowi Daniel postanawia poznać bliżej Eve, przy okazji zapominając o tym, że przecież ma dziewczynę. Czy przeciwieństwa rzeczywiście się przyciągają? Czy przed przeznaczeniem da się uciec? 

"Całe życie powtarzałem sobie, że nie warto oceniać ludzi po pozorach, a teraz mimowolnie to właśnie robiłem. To, że ubierała się na czarno i miała trochę tatuaży na ciele, o niczym jeszcze nie świadczyło". 

"Nieodpowiednia dziewczyna" to debiut literacki J. Harrow, autorki, która zdecydowała się wydać swoją pierwszą powieść pod pseudonimem. Historia stworzona przez J. Harrow to "coś" zupełnie innego. Takiej historii jeszcze nie było mi dane poznać. Poznajemy zbuntowaną i zadziorną dziewczyną, której skóra jest pokryta tatuażami oraz spokojnego i dobrze wychowanego chłopaka. Z reguły to zawsze mężczyzna jest bad boyem, a kobieta niewiniątkiem. Tutaj spotykamy się z odwrotnością tego dobrze znanego schematu. I właśnie (w szczególności) ten element czyni niniejszą powieść wyjątkową i niebanalną.

Bardzo podobała mi się kreacja głównych bohaterów. Eve to naprawdę trudna i jednocześnie interesująca osobowość. Posiada bardzo rozbudowaną psychikę i jest labilna emocjonalnie. Często jednak tłumi uczucia i potrafi działać na Daniela destrukcyjnie. Oczywiście jej zachowanie jest zasadne i ma swoje podłoże w przeszłości, w której wiele się działo. Wiele złego. Eve w jednej chwili wzbudzała we mnie współczucie i naprawdę było mi jej żal, zaś w innych momentach miałam ochotę nią potrząsnąć i powiedzieć jej, aby się zmieniła i traktowała porządnie innych. Daniel to ostoja spokoju i równowagi. Zyskuję w oczach czytelnika swoją inteligencją i spostrzegawczością. Sukcesywnie uwalnia Eve od lęków, niemniej jednak ukrywa przed nią prawdę. Przy okazji rani również swoją dziewczynę, kłamie, zapomina o lojalności, walczy z wyrzutami sumienia. 

Jak widzicie J. Harrow stworzyła bardzo ciekawych, niejednoznacznych i charakterystycznych bohaterów. Ich życie jest skomplikowane, wydarzenia, z którymi muszą się zmierzyć skłaniają ich do działania, zastanowienia się, którędy mają podążać i czy droga, którą chcą zmierzać rzeczywiście jest tą właściwą. Zarówno Eve, jak i Daniel wzbudzają wiele różnorodnych emocji. Bardzo lubię takich niejednoznacznych bohaterów. Odkrywanie ich krok po kroku jest niebywale frapujące. 

W niniejszej powieści radość przeplata się ze strachem, a w życiu bohaterów łzy szczęścia mieszają się ze łzami smutku. Autorka w "Nieodpowiedniej dziewczynie" opowiada także o niewykorzystanych okazjach i zmarnowanym czasie. O wyrzutach sumienia, bolesnej i traumatycznej przeszłości, o której pragnie się zapomnieć, a także o miłości, na którą zasługuje każdy. 

Autorka zdecydowała się przedstawić wydarzenia w trzech ramach czasowych - KIEDYŚ, POMIĘDZY I TERAZ, które dają czytelnikowi możliwość szerszego i głębszego poznania rozgrywających się wydarzeń. Ramy czasowe zgrabnie się uzupełniają i przeplatają ze sobą tworząc przekonującą całość. 

Nie sposób nie docenić pióra autorki. J. Harrow operuje lekkim, barwnym i bogatym językiem. Buduje dynamiczne i naturalne zdania oraz dialogi. Autorka nie zapomniała również o plastycznych i przemawiających do wyobraźni czytelnika opisach, które powodują, że bez większego problemu możemy wyobrazić sobie wszystko to, co akurat się dzieje. A dzieje się naprawdę dużo.  

REKOMENDUJĄC: Niebanalny i przejmujący debiut o miłości, traumatycznej i bolesnej przeszłości oraz o przeznaczeniu, które i tak nas odnajdzie, niezależnie od tego, jak bardzo staramy się przed nim uciec. J. Harrow umiejętnie opisuje skomplikowaną relację spokojnego chłopaka i zbuntowanej dziewczyny. Czy ona rzeczywiście jest NIEODPOWIEDNIA dla niego? Przekonajcie się sami. Polecam! 
GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: "Nieodpowiednia dziewczyna"
Autor: J. Harrow
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 332
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami 
Moja ocena: 9/10
Premiera: 28.01.2020
Za możliwość przeczytania książki i jej patronowania dziękuję autorce oraz Wydawnictwu Zysk i S-ka


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥