poniedziałek, 13 stycznia 2020

481. "Obok ciebie" - Anna Kasiuk || PATRONAT MEDIALNY"Przede mną była wielka niewiadoma. Nieodkryta droga, którą zdecydowana byłam podążyć. Żadnego planu, tylko zagadka. Moja ciekawość tego, co spotka mnie za zakrętem, okazywała się większa niż zdrowy rozsądek, który powoli zaczynał rzęzić jak zepsuty wiatrak".

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
KSIĄŻKA UKAŻE SIĘ POD PATRONATEM NIE OCENIAM PO OKŁADKACH

"Obok ciebie" to drugi po - "Ciebie szukam" tom cyklu "Oczami kobiet". Na wstępie zaznaczę, że książki są niezależne i można czytać je osobno. Anna Kasiuk oddaje w ręce czytelników powieść, której myślą przewodnią jest to, byśmy nigdy nie rezygnowali ze swoich marzeń. Autorka pobudza nasze zmysły oraz prowokuje do przemyśleń na temat decyzji, jakie podejmujemy w ciągu życia oraz konsekwencji, jakie ze sobą niosą. Pokazuje również, iż niekiedy jeden impuls jest w stanie wywołać lawinę zmian w naszej poukładanej codzienności.

Izabela wiedzie uporządkowane życie. Jest żoną, matką trójki dzieci i posiada satysfakcjonującą pracę pielęgniarki na oddziale paliatywnym. Wspólnie z mężem Arturem, który jest chirurgiem cieszą się zaufaniem oraz szacunkiem wśród społeczności lokalnej. Życie Izy ulega diametralnej zmianie w chwili, gdy w wyniku rutynowego badania lekarz stawia niepokojącą diagnozę. To właśnie wtedy kobieta decyduje się odmienić swoją ustabilizowaną codzienność i zapisuje się do szkoły salsy. Nie wie jednak, że powrót na parkiet ożywi skrywane pragnienia i wywoła w niej mocny poryw namiętności. Czy Izabela podzieli się z mężem niespodziewaną diagnozą? Czy ich uczucie przetrwa? Jaką drogę wybierze Izabela? Czy poniesie konsekwencje swoich decyzji?

"Byłam wadliwa… Coraz częściej myślałam o sobie właśnie w ten sposób. Moje życie okazało się tak samo kruche jak istnienia moich pacjentów. Byłam taka jak oni. Nadgryziona, wyczerpana. Co mnie różniło? Wciąż tląca się we mnie chęć życia, wydarcia mu tyle, ile tylko zdołam".

"Obok ciebie" to opowieść, która pokazuje, że jedna niepokojąca wiadomość jest w stanie wywrócić uporządkowane życie człowieka do góry nogami. Izabela nie potrafi pogodzić się z tym, co ją dotknęło. Odczuwa rozpierającą złość i ból. Z jednej strony czuje się oszukana i okradziona z marzeń, zaś z drugiej budzi się w niej wojowniczka gotowa do walki o siebie. Kobieta pragnie uciec od dręczących ją myśli, pragnie zrealizować swoje marzenia, które zaprzepaściła, w momencie gdy poznała Artura. Czy bolesna diagnoza to dobry moment, by coś zmienić w swoim życiu?

Anna Kasiuk w swojej najnowszej powieści 
pokazuje, że niekiedy jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z celów, które w rezultacie stanowią istotę naszego życia. Wówczas podporządkowujemy swoją codzienność innym. Jednak wszystko ma swój czas. Prędzej czy później będziemy chcieli przeciwstawić się rutynie i wszystkim innym rzeczom, na które silimy się wbrew sobie. Tak właśnie robi Izabela. Niespodziewana diagnoza staje się dla niej przepustką do innego życia, do odkrycia swojej kobiecości i uwolnienia namiętności, jakiej nie było w niej od lat. Kobiet pragnie poczuć smak zemsty na samej sobie, za to, że tak łatwo uległa i nie walczyła o swoje marzenia. Oddała swoje życie i siebie innym. Dzieliła osobiste marzenia pomiędzy swoich bliskich. Nie takiego życia pragnęła... 

Interesującą płaszczyznę powieści stanowi skomplikowana relacja Izabeli z teściową, matką Artura. Kobiety nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Teściowa jest oziębłą osobowością, która tylko czeka, aby dokuczyć synowej. Jednak z czasem zyskuje w oczach i udowadnia, że wcale nie jest taka zła. Sukcesywne poznawanie osobowości bohaterów było niebywale frapujące. 

REASUMUJĄC: "Obok ciebie" to powieść o strachu przed odrzuceniem i śmiercią. To historia o poszukiwaniu siebie, odkrywaniu swojej kobiecości i swojego prawdziwego ja, które niekiedy w codziennym biegu zostaje utracone oraz zapomniane. To również opowieść o wewnętrznej walce z samym sobą i sprzeciwie wobec ciągłego podporządkowania się innym. Anna Kasiuk stworzyła dojrzałą i wymowną powieść o kobiecie, która zatraciła pewną część swojej osobowości. Jestem pewna, że wiele czytelniczek odnajdzie w życiu Izabeli cząstkę siebie. Serdecznie polecam!

GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: "Obok ciebie"
Autor: Anna Kasiuk
Cykl: Oczami kobiet
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 360
Oprawa: Miękka
Moja ocena: 9/10
Premiera: 15/01/2020
Za możliwość przeczytania książki i jej patronowania 
serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥