poniedziałek, 3 czerwca 2019

380. "1000 pierwszych szeptów" - Aniela Wilk || PATRONAT MEDIALNY"Zadziwiające, jak człowiek ma czasem niewielki wpływ na własne życie. Nie da się wszystkiego zaplanować, przewidzieć. Światem, i pewnie wszystkim daleko poza nim, rządzi przypadek, loteria, i jakiś dziwny, niedefiniowalny chaos".

Aniela Wilk to pseudonim artystyczny polskiej debiutantki, która skończyła filologię polską i prowadzi księgarnię kameralną. 

Autorka zaprasza czytelników do świata Lili i jej młodszego brata, Marka. Bohaterów poznajemy w momencie ich podróży pociągiem do posiadłości babci, Alicji. Choroba i śmierć mamy rodzeństwa, a także odejście ojca stało się ich głównym prowodyrem do przeprowadzki. 

Wyprawa pociągiem zakończyła się niespodziewanie, w wyniku pewnych nieprzyjemnych okoliczności. Lilianna i Marek, zmuszeni są dojechać do babci komunikacją zastępczą. I właśnie wtedy, gdzieś po drodze, Lila poznaje Miłosza, przystojnego mężczyznę, który pracuje w straży leśnej. I choć dziewczyna, ukrywa przed nieznajomym, gdzie mieszka, to jednak nawiązują nić porozumienia i... płomienny romans. Lili jest pewna, iż w końcu w jej życiu zagości równowaga i spokój, ale dostrzega również, że z jej młodszym bratem dzieją się niepokojące rzeczy. Odkąd przyjechali do Alicji, zamknął się na świat, jednocześnie stając się tajemniczym, zaborczym i agresywnym nastolatkiem. Dlaczego Marek tak się zachowuje? Czy uczucie, które wybuchło między Lilianną, a Miłoszem ma szanse na przetrwanie? Co się stanie, jeśli przeszłość zapuka do drzwi bohaterów w najmniej spodziewanym momencie? Czy poradzą sobie z demonami minionych lat? Czy ta historia zakończy się pomyślnie?

"(...) byłam zawieszona między wspomnieniami a przyszłością, która nie była dla mnie do końca klarowna".

Autorka w swoim debiucie porusza problem choroby, utraty bliskiej osoby, próby odzyskania życiowej równowagi i kontroli nad samym sobą. To historia o młodych bohaterach, który wchodzą w dorosłość i próbują zrozumieć, jaki prawami rządzi się świat. To historia, która pokazuje, jak czasami trudne i skomplikowane relację mogą łączyć rodzeństwo. To również opowieść o tym, iż nie zawsze wszystko układa się zgodnie z naszymi wewnętrznymi marzeniami, aspiracjami, że rzeczywistość potrafi zaskoczyć, być brutalna, zadać nam niezliczoną ilość ciosów, ale to nie oznacza, byśmy się poddawali. 

W powieści nie zabrakło również dobrego humoru, pytań bez odpowiedzi, tajemnic, napięcia, niepewności oraz uwrażliwienia odbiorcy na cierpienie leśnych zwierząt. Wszystkie pojedyncze elementy fabuły harmonijnie się ze sobą łączą, tworząc przekonującą, autentyczną i przemawiającą do czytelnika historię, której nie da się czytać obojętnie. 

Dzięki temu, iż w książce została zastosowana pierwszoosobowa narracja głównej bohaterki, czytelnik z bliska obserwuje zmiany, jakie zachodzą w jej życiu. Wraz z nią przeżywa wszystkie wzloty i upadki. Kibicuje jej, próbuje ją zrozumieć. Lili to osobowość, która wiele przeszła i lubi mieć kontrolę nad rzeczywistością oraz otoczeniem. Przez chorobę mamy nie podeszła do matury, ani do egzaminów zawodowych. Zdecydowała, że ostatnie dni życia swojej rodzicielki spędzić z nią. Tak postawa zasługuje na podziw i uznanie. Kiedy w jej życiu pojawia się Miłosz, pracownik straży leśnej, pewny siebie i zabawny mężczyzna, który potrafi onieśmielić jednym spojrzeniem, wydawać by się mogło, iż życie Lili teraz będzie wypełnione radością i samymi pozytywnymi emocjami. Ich relacja początkowo wypełniona chłodem i docinkami, z czasem przekształca się w coś więcej, w coś, co dotąd było im nieznane. Ale życie lubi zaskakiwać. Przeszłość bohaterów kładzie cień na teraźniejszość i zmusza ich do konfrontacji z dawnymi demonami. Czy pokonają przeciwności losu? Co wtedy się wydarzyło? Dlaczego nadal sprawia to taki ból? O tym musicie przekonać się już sami. 

Niewątpliwą zaletą niniejszej publikacji jest również język jaki operuje Aniela Wilk. Plastyczny, dynamiczny, lekki i przyjemny w odbiorze. Autorka zadbała o szczegóły i z wnikliwością, empatią opisała każdą scenę. Nie zabrakło również żywych dialogów, które niejednokrotnie wywołały uśmiech na mojej twarzy.  

REASUMUJĄC: "1000 pierwszych szeptów" to wyjątkowo wciągająca, nieoczywista, zaskakująca książka, która skrywa w sobie wiele cennych wartości, prawda oraz tajemnic, które poruszają, wywołują lawinę emocji i pozostawiają czytelnika w zawieszeniu. Ta historia skończyła się w takim decydującym momencie, że miałam ochotę siłą wyrwać z rąk autorki drugą część, chociaż jeszcze nie została ona do końca napisana. Kompletnie nie spodziewałam się, że pod tą niepozorną okładką będzie skrywać się taka historia, która wywoła we mnie tyle refleksji i emocji! Serdecznie polecam! Jestem pewna, że po jej przeczytaniu, tak samo jak ja nabierzecie ochotę na kolejny tom!
GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: "1000 pierwszych szeptów"
Autor: Aniela Wilk
Wydawnictwo: Lucky
Ilość stron: 288
Oprawa: Miękka 
Moja ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania i patronowania 
książki dziękuję Wydawnictwu LUCKY.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥