piątek, 21 czerwca 2019

390. "Struny pragnień" - Monika Chodorowska || PATRONAT MEDIALNY


"Klara, chcąc uniknąć krzyków i pisków Franka, stroniła od przeludnionych miejsc, które pobudzały chłopca do nieakceptowanych społecznie zachowań”.


Książka pod patronatem Nie oceniam po okładkach.

Monika Chodorowska zabiera czytelników do świata Franka, chłopca dotkniętego autyzmem oraz jego mamy, Klary, która każdego dnia stara się dotrzeć do swojego syna. "Struny pragnień" to przede wszystkim opowieść o bezradności, niemocy, cierpliwości, o niezrozumieniu przez otoczenie, lękach, strachu i frustracji. Autorka w swojej książce porusza również kwestię oscylującą wokół problemów małżeńskich, trudnej relacji Klary z matką, tajemnicach z przeszłości oraz o niedopuszczaniu do siebie myśli, iż moje dziecko jest inne, wycofane i unika kontaktu ze światem zewnętrznym. 

"Właściwie każda drobna zmiana w planie dnia stawała się powodem do awantury. Buntował się przeciwko temu, krzycząc, piszcząc, plując i kopiąc. Najtrudniejsze w opanowaniu były sytuacje, gdy rzucał tym, co znalazł pod ręką, lub uderzył głową w ludzi i sprzęty. Zwykle trzeba było go przytrzymać, by się nie zranił".

Monika Chodorowska w bardzo ciekawy, nieprzerysowany, jasny i angażujący sposób przybliża czytelnikom świat dziecka autystycznego. Franek unika kontaktu, nie pozwala się dotykać, nie cieszy się, nadmiernie przywiązuje się do niektórych przedmiotów, wpada w panikę, to, co chce otrzymać wymusza krzykiem, nie lubi zmieniać swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. 

Klara, mama Franka całe swoje życie poświęciła jemu. To właśnie Franek dyktuje warunki i wprowadza rytm dnia. Klara na każdym roku wykazuje się ogromną siłą i cierpliwością do syna. Nie reaguje na drwiące komentarze i spojrzenia obcych ludzi w miejscach publicznych. Chociaż czuć, że ją to boli. Stara się, by Frankowi niczego nie brakowało. Ale jednak nie potrafi pogodzić się z faktem, iż jej syn cierpi poważne zaburzenie rozwoju. Nieustannie odsuwa od siebie tę myśl. Nie chce pomocy. Czy podejmie się terapii, która pozwoli jej na zrozumienie syna i pogodzenie się z jego przypadłością?

Oprócz wątku z autyzmem w książce poruszana jest również kwestia problemów małżeńskich. Gdy na świat przyszedł Franek w związku Klary i Sebastiana było wszystko dobrze, ale gdy u Franka zaczęły pojawiać się pierwsze symptomy choroby, Sebastian odsunął się od rodziny. Dlaczego tak zareagował? Czy jeszcze jest szansa na odbudowanie tej relacji? Czy Sebastianowi uda się dotrzeć do Klary i uświadomić jej, że warto podjąć terapię? 

"Szukała małego światełka, jakiegoś punktu zaczepienia, by skierować myśli na lepsze tory, ale nic nie przychodziło jej do głowy. I płakała bez końca nad swoim życiem, nad byle jakim losem, nad tym, że nic dobrego już jej nie spotka, ze ktoś nałożył na nią ciężar nie do udźwignięcia".

REASUMUJĄC: "Struny pragnień" to przejmująca, refleksyjna powieść, która pokazuje świat dziecka autystycznego oraz jego matki, której trudno pogodzić się z odmiennością syna. Historia stworzona przez Monikę Chodorowską otwiera oczy, uczy tolerancji, empatii oraz zrozumienia. Pokazuje, iż nigdy nie powinniśmy oceniać ludzi i być znieczuleni na ludzkie przypadłości. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co  dzieje się w mózgu autystycznego dziecka w danym momencie i z czym się zmaga. Zatem bądźmy wyrozumiali. Nie krytykujmy.  Polecam. 
GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: "Struny pragnień"
Autor: Monika Chodorowska
Wydawnictwo: Lucky
Ilość stron: 288
Oprawa: Miękka 
Moja ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania i patronowania 
książki dziękuję Wydawnictwu LUCKY.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥