Maurycy, młody litewski szlachcic, który traci matkę w dniu narodzin i wychowuje się w podupadłym majątku razem z siostrą i załamanym po śmierci żony ojcem, wyjeżdża do Wilna. Tam przeżywa fascynację pogańską słowiańszczyzną i miłość do kobiety, która ją uosabia. Stawia też pytania o istotę polskiej tożsamości. Odpowiedź znajduje w poezjach starszego kolegi, Adama Mickiewicza…
Tymczasem książę Adam Czartoryski chce wykorzystać przyjaźń z carem Aleksandrem dla dobra kraju i Uniwersytetu w Wilnie. Czy jednak można być lojalnym wobec cara i Polski jednocześnie? Z kolei Tomasz Zan z przyjaciółmi filomatami piszą wiersze i pragną kształtować wileńską młodzież. Rodzi się polski Romantyzm.
Tutaj trudne decyzje i niełatwe wybory, przeplatają się z różnicami pokoleniowymi, jak i próbą odnalezienia się w nowej rzeczywistości. "Romantyczni" to potężna dawka wiedzy oraz historia ludzi, którzy żyli przed nami. Obserwowanie ich zmagań z codziennością dostarczyło mi wielu wrażeń i emocji. Oprócz tego obserwujemy tutaj Wilno. Obraz wileńskich uliczek malowany słowami autorki jest niebywale urzekający! Dorota Ponińska operuje plastyczny językiem i tworzy przemawiające do wyobraźni opisy, jednocześnie pozwalając na pełne zwizualizowanie sobie rozgrywających się wydarzeń.
"Czasem ludzie cię zawiodą. Księgi i wiedza nie zawiodą cię nigdy. Będą ci odkrywać tajemnice świata i pokazywać jego bogactwo. W przyjaźni z księgami będziesz bogaty bogactwem wiedzy i mądry ich mądrością. To najlepsze, najbezpieczniejsze życie, jakie możesz mieć".
Dorota Ponińska stworzyła powieść inspirowaną prawdziwymi postaciami i wydarzeniami, co wpływa na jej wartość oraz wyjątkowość. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć ówczesne dylematy bohaterów oraz spojrzeć na minione lata z zupełnie innej perspektywy. Jestem zauroczona i czekam na więcej. Musicie przekonać się sami! Polecam.
Premiera: 09.09.2020
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥