sobota, 12 sierpnia 2017

88. Postaw na miłość - Karolina Kubilus | RECENZJA
Tytuł: Postaw na miłość
Autor: Karolina Kubilus
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 388
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Postaw na miłość to historia trzech dojrzałych i jednocześnie różnych kobiet. Bogna, Marta i Dominika znają się od dawna. Ich przyjaźń, która kiedyś je połączyła trwa po dziś dzień, mimo iż życie każdej z nich potoczyło się zupełnie odmiennie. Bogna prowadziła kiedyś szczęśliwe życie u boku mężczyzny, dziś już jest po rozwodzie. Marta wprawdzie nie ma na co narzekać, gdyż jej małżeństwo nie zaznaje kryzysów, a w pracy wiedzie się jej bardzo dobrze. Jeśli zaś chodzi o Dominikę, to chociaż jej małżeństwo nie należy do tych wymarzonych, jednak daje pewnego rodzaju stabilizację. Jak to w życiu bywa, wszystkie trzy kobiety zmagają się ze złudzeniami, dylematami, problemami, które powodują, iż ich życie momentami jest jałowe, smutne i nostalgiczne. Jednak mają siebie i wspierają się nawzajem, a także dzielą niepowodzeniami czy sukcesami. Ale posiadają również swoje tajemnice, o których sobie nie mówią. Skrywają je głęboko w swoim wnętrzu, bojąc się, o to, że jak tajemnica ujrzy światło dzienne, to już nic nie będzie takie samo... A jakiś czas później ich bardzo bliska i zarazem piękna relacja zostaje wystawiona na próbę...


"(...) człowiek nie jest stworzony do samotności i nawet jeśli czasem jej potrzebuje, to tylko po to, by świadomość sobie cenę miłości i przyjaźni.''


Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to silnie wyeksponowany obraz długotrwałej, pięknej i autentycznej przyjaźń. Trzy różne, dojrzałe i z bagażem doświadczeń kobiety przyjaźnią się ze sobą od zarania dziejów. Mimo iż, prowadzą własne życie, mają swoje, indywidualne problem, to zawsze kiedy nad którąś z kobiet pojawiają się czarne chmur, są gotowe nieść pomoc, wsparcie i służą dobrą radą.

Autorka napisała bardzo mądrą i dojrzałą powieść, w której czytelnik może poznać trzy różne bohaterki, które zmagają się ze swoim codziennym życiem. Dzięki temu, że historia skupia się na trzech kobietach, a nie tylko na jednej, czytelnik może stworzyć sobie trzy refleksji, zżyć się z trzema bohaterkami i wraz z nimi przeżywać ich wzloty i upadki. Każda z kobiet, jest niebywale prawdziwa, naturalna, autentyczna, pełnokrwista co dowodzi temu, iż mamy poczucie, że realnym świecie, takie kobiety również egzystują. Bagaż doświadczeń, brzemię, które dźwigają dowodzą temu, iż kobiety są w stanie dużo znieść. Niemniej jednak, dzięki temu, że mają obok siebie dobrą duszę, przyjaciółkę, a także ogromną życiową mądrość, są w stanie poradzić sobie z przeciwnościami jakie przegotował dla nich los.

Godne uwagi jest również to, iż Autorka w swojej najnowszej publikacji porusza trudne tematy, takie jak: zazdrość, zdrada, choroba, utracone zaufanie czy też odrzucona miłość. Każdy z tych trudnych aspektów, został dobrze wkomponowany w całą historie, dzięki temu tworzy się swoista i wyrazista całość. Na domiar tego, elementy te nie należą do tych podkolorowanych, ale wszystko jest rzeczywiste, autentyczne z głębokim oddźwiękiem. 

Język jakim posługuje się Autorka, jest najbardziej naturalny, barwny i wyrazisty. Bez wątpienia klimat historii stworzonej przez Autorkę ujmuje czytelnika. Zabrakło mi tylko większej liczby dialogów, których jest dość mało w stosunku do całej treści. Niemniej jednak całość czyta się płynnie i dość szybko. Autorska zdecydowała zaserwować czytnikom otwarte zakończenie, które niebywale nurtuje i pozostawia w głowie wiele pytań, a także jednocześnie daje nić nadziei, iż może będzie kontynuacja.

Reasumując: Postaw na miłość, to historia bardzo dojrzała, życiowa i autentyczna, która pozwala czytelnikowi dostrzec przeciwności, dylematy życia codziennego. Pobudza do refleksji, przemyśleń. Bez dwóch zdań, jest to historia niebywale otwarta, szczera, a także bezpośrednia. Subtelnie informuje odbiorce, że nawet po najgorszej burzy, po najbardziej wyboistych i krętych ścieżkach, można odnaleźć spokój i radość. Polecam wszystkim zainteresowanym.


 Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika.

10 komentarzy:

 1. Te stokrotki na okładce są urocze, to tak na początek! Książka wydaje się być ciekawa, chociaż napomnienie o mniejszej ilości dialogów nieco mnie zniechęciło. Ciągłe opisy mnie męczą, choć oczywiście nie może ich zabraknąć.

  xx,
  http://pattzy-reads.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz słyszę o tej książce, może kiedyś po nią sięgnę :)

  Pozdrawiam i zapraszam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna recenzja :) Lubię takie książki, które dają do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna recenzja a sama książka już jest zapisana na liście do przeczytania :)
  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że nie przepadam za takimi opowieściami. Może nie tyle, że mnie nudzą, ale są takie przewidywalne... Mimo, iż Twoja recenzja jest zachęcająca to chyba jednak zostawię sobie taką powieść na czas jesienny i bardziej melancholijny nastrój;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię czytać takie książki:) Ciekawa recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie po drodze mi z książkami tej autorki. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie wprost przeciwnie. Właśnie jestem po lekturze "Postaw na miłość". Polecam! Czyta się rewelacyjnie!

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥