sobota, 16 grudnia 2017

151. "Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą" || RECENZJA PATRONACKA
Tytuł: Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą
Autor: zbiorowy
Wydawnictwo: Videograf
Ilość stron: 340
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami


Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą, to zbiór dziesięciu niesamowicie ciepłych, głębokich, refleksyjnych i przyjemnych opowieści, w których dominują elementy zimy i świąt Bożego Narodzenia. Momentami nostalgiczne, ale jednocześnie ukazujące wspaniały klimat, który towarzyszy świętom. 

Każde opowiadanie jest inne, poruszające odmienne kwestie, lecz przez każde z nich, cały czas przewija się świąteczny nastrój. Historie ukazane przez pisarki, w tej publikacji oprócz tego, iż poruszają, ujmują odbiorcę swoim pięknem i niesamowitą atmosferą, to także pozostawiają oddźwięk w naszym wnętrzu. Pozwalają przenieść się w różnorodne miejsca, poczuć magię świąt i magie zimy. Każde z opowiadań roztoczyło w moim wnętrzu przyjemne ciepło, spowodowało, iż wczułam się w zimową magiczną aurę, a także uwierzyłam, iż czas Bożego Narodzenia, to czas cudów. 

Różnorodność opowiadań z którymi się stykami, jest odczuwalna, z tego względu, iż ta antologia została stworzona przez pisarki, które między innymi reprezentują szeroko pojętą literaturę obyczajową – Diane Rose, Małgorzata Falkowska, Joanna Jax, Patrycja May, Anna Harłukowicz-Nieczynow, Beata Schoenmakers, Łucja Wilewska, jak i pisarki, które można utożsamić z literaturą grozy – Joanna Pypłacz, Joanna Dorota Bujak, Carla Mori. Oczywiście, każde z opowiadań czyta się bardzo lekko i szybko, niemniej jednak, warto poświęcić każdej z pisarek trochę więcej czasu, rozkoszować się przekazem i przesłaniem, popaść w zadumę i w magiczny klimat.

Praktycznie każde z opowiadań mnie ujęło. Niemniej jednak w szczególności do gustu przypadło mi opowiadanie Małgorzaty FalkowskiejBieda bogactwem zwana, które posiada w sobie cudowny urok i uświadamia, iż w życiu człowieka najważniejsze nie są dobra materialne. Kolejne opowiadanie, które mnie poruszyło napisała Diane RoseŚwiatło w ciemności do którego miałam możliwość napisania rekomendacji na skrzydełku książki. Nie mogę nie wspomnieć o opowieść Angielska kolędaJoanny Pypłacz, do którego również napisałam rekomendację.

Światło w ciemności to niezwykle piękne, poruszające, pełne ciepła i nadziei refleksyjne opowiadanie świąteczne. Diane Rose oprócz tego, iż ukazuje magię świąt, jaki i przedstawia idee Betlejemskiego Światła Pokoju, to także uświadamia Nam, że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę. To, że kiedyś zabłądziliśmy i pod wpływem emocji podjęliśmy złą decyzję, nie dowodzi temu, iż nie mamy prawa doświadczać szczęścia u boku bliskich Nam osób. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian w swoim życiu, a Wigilia to zdecydowanie wyjątkowy czas, na przemyślenia i dokonanie wyboru innej – lepszej drogi, która w rezultacie może okazać się dla Nas tą właściwą. 

Angielska kolęda to wyjątkowo urzekające, głębokie, nastrojowe i pełne autentycznych emocji opowiadanie świąteczne. Joanna Pypłacz przenosi Nas do minionej epoki, rozbrzmiewających dźwięków pianina, zapachu goździków i pomarańczy. Swoiście i dogłębnie ukazuję, siłę samotności, wspomnień, smutku, nadziei oraz tęsknoty za bliską osobą. Angielska kolęda bez wątpienia dowodzi temu, iż nawet pięć lat rozłąki, nie jest w stanie wypalić silnego uczucia, jakie potrafi drzemać w człowieku. To opowiadanie, na długo pozostanie w mojej pamięci. 

Cała publikacja, urzekła mnie nie tylko słowem pisanym, ale także urzekła mnie pod względem wizualnym. Piękna, nastrojowa okładka. Piękne, szczere i od serca życzenia świąteczne, umieszczone na końcu książka, które zostały napisane przez każdą pisarkę własnoręcznie i zeskanowane. Przed każdym opowiadaniem, krótki życiorys o każdej pisarce. Dzięki temu całość prezentuje się nadzwyczaj wyjątkowo.

Prócz tego, iż ta publikacja jest kapitalną propozycją na prezent, to także jest niesamowitą alternatywą dla tych, którym ciężko wczuć się w magię świąt. Te opowieści powodują, iż u odbiorcy budzi się nastrój, aura i klimat Bożego Narodzenia. Te opowieść rozgrzewają serce. Te opowieści, dają Nam szansę na uwierzenie, iż okres świąt Bożego Narodzenia, jest okresem cudów, okresem wybaczania, przemyśleń i zmian. Daj się ponieść magii świąt i przeczytaj opowieści pod jemiołą.


Za możliwość przeczytania i patronowania powyższej publikacji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Videograf.


9 komentarzy:

 1. Mam ochotę spędzić z tą książką święta.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka bardzo kusi, zwłaszcza tak na święta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ochotę przeczytać te opowiadania. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W ostatnich latach często sięgam właśnie po takie klimatyczne lektury!

  OdpowiedzUsuń
 5. W tym roku zdecydowanie sięgam po świąteczne lektury, także ten tytuł mam na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ją na półce, nie wiem czy zdążę przeczytać całą, ale fajnie, że są to opowiadania, więc na pewno skuszę się na chociaż jedno;)

  Pozdrawiam,
  korczireads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. A wiesz, że chciałabym spędzić święta z tą książka? Kuszą takie niezobowiązujące opowiadania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ujęły mnie życzenia napisane własnoręcznie. Książka może być ciekawa, tym bardziej że opowiadań nie trzeba czytać po kolei.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka naprawdę rozgrzewa serce i sprawia, że łatwiej poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Jest czarująca, ciepła i przepiękna od pierwszej do ostatniej strony. Polecamy wraz z Tobą! Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥