sobota, 6 stycznia 2018

Zapowiedzi Wydawnictwa Albatros na rok 2018!


Nowy rok to nowe pomysły, nowe wyzwania i… mnóstwo nowych lektur.

Rok 2018 zaczniemy doskonałymi propozycjami dla małych i dużych czytelników. W styczniu do kin trafi długo oczekiwana ekranizacja Cudownego chłopaka R.J. Palacio, z Julią Roberts, Owenem Wilsonem i Jacobem Tremblayem w rolach głównych. Z tej okazji nie tylko przypomnimy historię Auggiego Pullmana, ale też wydamy jej ilustrowaną wersję dla młodszych dzieci. Wkrótce potem w księgarniach pojawią się Trzy cudowne historie, rzucające zupełnie nowe światło na losy niezwykłego chłopca. 

Kto czekał na powrót Myrona Bolitara, tego cierpliwość wreszcie zostanie nagrodzona – najnowszym thrillerem Harlana Cobena W domu

Wielbicielki cyklu powieściowego Siedem sióstr Lucindy Riley ucieszą się z ponownego spotkania z tajemniczymi i pięknymi dziewczętami w Siostrze cienia – a nie będzie to jedyna powieść tej autorki w 2018 roku. 

W 2017 roku listy bestsellerów i rankingi czytelnicze podbił thriller B.A. Paris Za zamkniętymi drzwiami, który osiągnął w Polsce rekordową sprzedaż. Już w lutym ukaże się nowa powieść tej autorki – Na skraju załamania. Gwarantujemy, że zadziwi i zaskoczy, wywróci do góry nogami wszelkie wyobrażenia o naprawdę wstrząsającym thrillerze. A przy okazji premiery nowej książki Polskę po raz pierwszy odwiedzi sama B.A. Paris. 

Pamiętacie bestsellerowe powieści Lauren Weisberger Diabeł ubiera się u Prady i jej kontynuację, Zemsta ubiera się u Prady? W nowej książce Gra singli autorka będzie sprawdzała, jak daleko jej bohaterka jest w stanie się posunąć, by zdobyć upragnioną sławę.
Oczywiście nie zapominamy też o miłośnikach poważniejszych lektur – ci mogą jak zwykle liczyć na niezawodnego Roberta Harrisa. Fabuła jego najnowszej książki, Monachium, osnuta jest wokół brzemiennej w skutki konferencji monachijskiej z 1938 roku. Przy okazji premiery wznowimy także jego, klasyczną już, powieść Vaterland

W pierwszej połowie roku wielka gratka czeka miłośników włoskich thrillerów w najlepszym stylu – do księgarń trafi Dziewczyna we mgle Donato Carrisiego, a do kin – jej ekranizacja w reżyserii samego autora, z Jeanem Reno i Tonim Servillo w rolach głównych. 

Kto kocha Jacka Reachera, z radością przywita nie tylko nową powieść z tym bohaterem pt. Nocna runda, lecz także samego Lee Childa, który zawita do Polski pod koniec kwietnia. 

Z nowymi tytułami w 2018 roku powrócą znani i lubiani: John Grisham – jego nowa książka Bar pod Kogutem (tyt. roboczy) to klasyczny thriller sądowy; Guillaume Musso, od lat najlepiej sprzedający się francuski autor, z Apartamentem w Paryżu; a Alex Marwood tym razem zaskoczy thrillerem psychologicznym o dziewczynkach wychowanych przez sektę. 

Czytelnicy na pewno przyzwyczaili się już, że Albatros ma też propozycje dla wielbicieli literatury z najwyższej półki. W tym roku będzie to pierwszy kompletny zbiór krótkich form literackich autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najgenialniejszych pisarzy XX wieku, pod redakcją Jerome’a Klinkowitza i Dana Wakefielda, z przedmową Dave’a Eggersa. A w setną rocznicę urodzin Ingmara Bergmana ukaże się jego biografia autorstwa Thomasa Sjöberga.

Ci, którzy lubią się bać, dostaną Dziwną pogodę (tyt. roboczy) prosto od Joego Hilla. Ten zbiór opowiadań zyskał już uznanie w Stanach Zjednoczonych, nominowano go też do Goodreads Choice Award w kategorii horror. 

W 2018 roku na ekrany kin, telewizorów i do oferty platform internetowych trafi również wiele ekranizacji naszych książek, m.in. Prawda o sprawie Harry’ego Queberta Jöela Dickera, Katedra w Barcelonie Ildefonso Falconesa czy serial Castle Rock, oparty na twórczości Stephena Kinga.

Jak zwykle będziemy kierować się naszym credo: najsławniejsi autorzy, najgłośniejsze książki, największe światowe bestsellery, dostarczając czytelnikom doskonałej i różnorodnej lektury przez okrągły rok!CUDOWNY CHŁOPAK - R.J. Palacio
Styczeń 2018

Z powodu choroby genetycznej, August (Auggie) Pullman urodził się ze zdeformowaną twarzą, przez co dotąd nie chodził do szkoły. Rozpoczynając naukę w szkole podstawowej, od razu w piątej klasie, Auggie nie pragnie niczego więcej, ponad to, by traktowano go jak zwykłe dziecko. Ale nowi szkolni koledzy nie mogą przecież zignorować jego niezwykłego wyglądu. Historia początkowo opowiadana jest z punktu widzenia Auggiego, wkrótce jednak poznajemy ją także z perspektywy jego szkolnych przyjaciół, siostry, jej chłopaka i innych. Ich głosy składają się w opowieść o społeczności zmagającej się z odmiennością jednego ze swoich małych członków, która zmusza czytelników, niezależnie od wieku, do refleksji nad prawdziwą naturą empatii, współczucia, akceptacji, przyjaźni i – ostatecznie – dobroci. Mały Auggie jest bohaterem uniwersalnym, który przekonuje, że nie można poprzestać na byciu zwyczajnym, skoro natura predestynowała nas do tego, by się wyróżniać. Cudowny chłopak od przeszło pięciu lat utrzymuje się na liście bestsellerów „New York Timesa” (przez ponad 140 tygodni zajmował pierwsze miejsce). Otrzymał wiele krajowych i międzynarodowych nagród, w tym tytuł jednej ze 100 najlepszych książek dla młodzieży wszech czasów według magazynu „Time” (w styczniu 2015 roku), tra ł też na listę 100 hitowych bestsellerów „USA Today”. Ekranizacja Cudownego chłopaka z Julią Roberts, Owenem Wilsonem i Jacobem Tremblayem w rolach głównych tra do polskich kin 19 stycznia 2018 roku.


CUDOWNY CHŁOPAK. WSZYSCY JESTEŚMY WYJĄTKOWI - R.J. Palacio
Styczeń 2018

Cudowny chłopak to wzruszająca i niezwykle przejmująca opowieść o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu o nie-zwykłej twarzy. Sprzedana w przeszło 6 milionach egzemplarzy powieść R.J. Palacio weszła już do klasyki współczesnej literatury, zdobywając serca kolejnych czytelników, a także widzów – ekranizacja książki z Julią Roberts, Jacobem Tremblayem i Owenem Wilsonem niedawno miała swoją premierę w Stanach Zjednoczonych, a do polskich kin tra już 19 stycznia 2018 roku. Na fali międzynarodowego sukcesu wydawca książki postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych czytelników i opowiedzieć tę niezwykle inspirującą historię na nowo – tym razem z ilustracjami. Autorka postawiła na barwne i wyraziste obrazy dopełnione oszczędnym tekstem, odpowiednim dla najmłodszych. Tak stworzyła pełną przygód historię Augusta i jego czworonożnej przyjaciółki, suczki o imieniu Daisy.

R.J. Palacio, nawiązując do klasycznych autorów książek dla dzieci, którzy sami je ilustrowali, jak An-toine de Saint-Exupéry, Beatrix Potter czy Maurice Sendak, pokazuje i młodszym, i starszym czytelni-kom, jak to jest żyć w świecie Auggiego, w którym chłopiec, choć czuje się jak jego rówieśnicy, zawsze jest postrzegany jako ktoś inny, kto nie pasuje. Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi to opowieść o Auguście, ale tak naprawdę o każdym z nas. W końcu wszyscy marzymy o tym, by nas zauważono i by inni lubili nas takimi, jakimi jesteśmy.


CUDOWNY CHŁOPAK I JA. TRZY CUDOWNE HISTORIE - R.J. Palacio
Marzec 2018

Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie pozwala czytelnikom spojrzeć na świat Auggiego z trzech nowych punktów widzenia. Czytelnicy widzą go oczami Juliana, szkolnego rozrabiaki; Christophera, przyjaciela z wczesnego dzieciństwa; i Charlotte, nowej koleżanki. Te trzy opowieści dopełniają historię niezwykłego chłopca, jakim jest August Pullman. Są szczególnie cenne dla tych, którzy wciąż jeszcze nie chcą rozstać się z Auggiem i mają ochotę na kilka nowych opowiadań o wyzwaniach codzienności i trium e przyjaźni.

W DOMU - Harlan Coben
Styczeń 2018

NOWA POWIEŚĆ LAUREATA EDGAR AWARD, SHAMUS AWARD ORAZ ANTHONY AWARD, KTÓREGO KSIĄŻKI SPRZEDAŁY SIĘ NA ŚWIECIE W NAKŁADZIE PRZESZŁO 70 MILIONÓW EGZEMPLARZY. THRILLER Z MYRONEM BOLITAREM, NA KTÓRY CZYTELNICY CZEKALI PIĘĆ LAT. Dwaj sześcioletni chłopcy zostali uprowadzeni z domu w biały dzień. Zuchwałe porwanie wstrząsnęło zamożną okolicą. Przez dziesięć lat nie było po nich śladu, a teraz wreszcie jest szansa na szczęśliwe zakończenie. Jeden z nich odnajduje się w Londynie w dziwnych okolicznościach. I ma kłopoty. Myron Bolitar, na prośbę przyjaciela Wina Lockwooda, wkracza do akcji, aby odnaleźć drugiego chłopca. Mnożą się pytania. Co się z nim stało? Co pamięta odnaleziony? I czy można mu ufać? Wydaje się, że śledztwo zmierza ku

SIOSTRA CIENIA - Lucinda Riley
Styczeń 2018

NASTROJOWA I PEŁNA MAGII POWIEŚĆ, KTÓRA ZACHWYCI MIŁOŚNIKÓW PROZY W STYLU KATE MORTON I KRISTIN HANNAH, A TAKŻE WIELBICIELI BRYTYJSKIEGO SERIALU DOWNTON ABBEY. Star D’Aplièse nie może dojść do siebie po nagłej śmierci jej adopcyjnego ojca – tajemniczego multimilionera Pa Salta. Dziewczyna jedzie do położonego nad Jeziorem Genewskim urokliwego zamku, gdzie ma się spotkać z siostrami. Na miejscu okazuje się, że Pa Salt zostawił w spadku każdej z nich zaszyfrowane wskazówki dotyczące ich pochodzenia. Otrzymana wizytówka i figurka kota wiodą najbardziej enigmatyczną z sióstr, zawsze pozostającą w cieniu innych, nieśmiałą Star, do uroczego londyńskiego antykwariatu. Niespodziewana śmierć Pa Salta i wizyta w księgarni Orlanda mogą stać się dla niej początkiem czegoś nowego. Sto lat wcześniej. Zdecydowana i niezależna Flora MacNichol przyrzeka sobie, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Wiedzie spokojne życie w domu położonym w malowniczej Krainie Jezior w północno zachodniej Anglii, gdzie czuje się bezpieczna i szczęśliwa. Wkrótce jednak jest zmuszona wyjechać do Londynu, a tam tra a do domu jednej z najbardziej znanych i szanowanych w społeczeństwie edwardiańskiej Anglii kobiet, Alice Keppel. Flora wbrew swojej woli staje się pionkiem w grze, w której będzie musiała wybierać pomiędzy prawdziwą miłością a lojalnością wobec chlebodawcy. Nieoczekiwane spotkanie z tajemniczym mężczyzną przyniesie odpowiedzi, których Flora od dawna szuka.

Wykorzystując wskazówki pozostawione przez ojca, Star zgłębia fascynującą historię Flory, poznając jednocześnie szczegóły dotyczące swoich własnych korzeni. Badając swoje związki z Florą, odkrywa swoje miejsce w układance miłości, nienawiści, bólu i nadziei. KOLEJNY TOM CYKLU POWIEŚCIOWEGO SIEDEM SIÓSTR, KTÓRY POKOCHAŁY POLSKIE CZYTELNICZKI.

NA SKRAJU ZAŁAMANIA - B.A. Paris
Luty 2018

NOWY THRILLER AUTORKI BESTSELLERA ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI: BESTSELLER „NEW YORK TIMESA”, NOMINOWANY DO GOODREADS CHOICE AWARD 2017 W KATEGORII THRILLER.

Jeśli nie możesz ufać nawet sobie, to komu możesz zaufać? Wszystko zaczęło się tamtej nocy. W lesie. Cass Anderson nie zatrzymała się, by sprawdzić, czy kobieta siedząca w zaparkowanym na leśnej drodze samochodzie nie potrzebuje pomocy. Teraz nieznajoma nie żyje. Od tamtej feralnej nocy Cass nie może się pozbierać – regularnie powtarzające się głuche telefony mącą jej spokój, a ona sama nie-ustanie czuje się obserwowana. Nawet najmniejszy dźwięk przyprawia ją o przyspieszone bicie serca. Nękana wyrzutami sumienia, zaczyna miewać kłopoty z pamięcią. Coraz częściej nie może sobie przy-pomnieć, czy zażyła lekarstwa, jaki kod odblokowuje alarm, gdzie zaparkowała samochód i czy leżący na blacie w kuchni nóż na pewno nie był pokryty krwią… Jedyne, czego nie może wyrzucić z pamięci, to twarzy zamordowanej kobiety. Autorka Za zamkniętymi drzwiami, bestsellera, który wywołał sensację na międzynarodowym ryn-ku wydawniczym, powraca z nowym elektryzującym thrillerem psychologicznym! Zaskakujące zwro-ty akcji i ciągłe napięcie przyprawią Was o gęsią skórkę! WIZYTA AUTORKI W POLSCE 22–25 LUTEGO 2018 ROKU!
  
DWA DNI W MAJU - Jordi Sierra i Fabra
Luty 2018

POWIEŚĆ DLA MIŁOŚNIKÓW KLIMATYCZNYCH KSIĄŻEK CARLOSA RUIZA ZAFÓNA. NOWY TOM CYKLU DETEKTYWISTYCZNEGO Z MIQUELEM MASCARELLEM, KTÓREGO AKCJA OSADZONA JEST W BARCELONIE CZASÓW REPUBLIKAŃSKICH ORAZ PÓŹNIEJ, ZA DYKTATORSKICH RZĄDÓW GENERAŁA FRANCO. Rok 1949, dziesięć lat po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej. Miquel Mascarell, dawny inspektor policji z cza-sów republiki, otrzymuje wiadomość o śmierci swojego byłego szefa, człowieka, który kiedyś uratował mu życie. Mascarell postanawia rozwiązać zagadkę śmierci przyjaciela. JEDEN Z NAJPOCZYTNIEJSZYCH WSPÓŁCZESNYCH PISARZY HISZPAŃSKICH. TŁUMACZENIE Z JĘZYKA KATALOŃSKIEGO WSPARTE GRANTEM PRZYZNANYM PRZEZ INSTITUT RAMON LLULL.


NIEODPOWIEDNIA DZIEWCZYNA - Michelle Frances
Luty 2018

DZIEWCZYNA. CHŁOPAK. JEGO MATKA. I KŁAMSTWO, KTÓREGO WOLAŁABY NIGDY NIE WYPOWIEDZIEĆ. Nieodpowiednia dziewczyna Michelle Frances to trzymają-cy w napięciu thriller psychologiczny o tragicznych skutkach niewybaczalnego kłamstwa. Laura ma wszystko. Wspaniałą karierę producentki telewizyjnej, wieloletnie małżeństwo z zamożnym mężczyzną i Daniela, dwudziestotrzyletniego syna, dobrze wychowane-go, przystojnego i zdolnego. Daniel poznaje Cherry. Dziewczyna jest piękna, bystra i… marzy o statusie Laury. Cherry chciałaby, żeby nowa rodzina przyjęła ją z otwartymi ramionami, ale Laura podejrzewa, że dziewczyna coś ukrywa. Zdesperowana matka wymyśla okrutne kłamstwo, które odmienia życie wszystkich… Michelle Frances ukończyła szkołę filmową w Bournemouth, jest też absolwentką American Film Institute w Los Angeles. Po powrocie do Londynu pracowała dla telewizji BBC jako scenarzystka i producentka. Nieodpowiednia dziewczyna jest jej debiutem literackim.

GRA SINGLI - Lauren Weisberger
Luty 2018

NOWA, NIEZWYKLE ZABAWNA I LEKKA POWIEŚĆ AUTORKI BESTSELLERÓW DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY ORAZ ZEMSTA UBIERA SIĘ U PRADY. Jak daleko jesteś w stanie się posunąć, by zdobyć upragnioną sławę? Rozgoryczona Charlotte „Charlie” Silver, wschodząca gwiazda amerykańskiego tenisa, po druzgocącej porażce na Wimbledonie i doznaniu poważnej kontuzji, postanawia zmienić swoją długoletnią trenerkę. Gdy ku zaskoczeniu wszystkich podpisuje kontrakt z Toddem Feltnerem, legendą męskiego tenisa i wyjątkowo wymagającym trenerem, nikt nie ma wątpliwości, że właśnie zawarła pakt z diabłem. Nowy coach zamierza pozbawić ją łatki grzecznej dziewczynki, a także przeobrazić w bezlitosną i bezduszną maszynę, która raz za razem będzie gromić kolejne rywalki. Współpraca z Feltnerem umożliwi młodej tenisistce nie tylko błyskawiczne zdobycie sławy, ale też zmianę jej dotychczasowego wizerunku. Pod wpływem nowego trenera aspirująca do miana jednej z najlepszych tenisistek na świecie Charlie przemienia się z kulturalnej i zawsze przestrzegającej zasad fair play zawodniczki w skłonną do największych poświęceń wojowniczkę, która i na korcie, i poza nim nie zawsze gra czysto. Ale wszystko ma swoją cenę. W świecie ogarniętym obsesją na punkcie perfekcyjnego wyglądu, pieniędzy i rosnącej popularności, a także w pogoni za triumfami w kolejnych wielkoszlemowych turniejach oraz pierwszymi stronami gazet Charlie będzie musiała zdecydować, jak wiele jest w stanie poświęcić dla sławy i sukcesów.

MOJA KUZYNKA RACHELA - Daphne du Maurier
Luty 2018

KLASYCZNY THRILLER PSYCHOLOGICZNY DAPHNE DU MAURIER, AUTORKI FENOMENALNEJ REBEKI I OPOWIADANIA PTAKI, NA PODSTAWIE KTÓREGO ALFRED HITCHCOCK STWORZYŁ SWÓJ NIEZAPOMNIANY FILM. W 2017 ROKU POWSTAŁA EKRANIZACJA POWIEŚCI Z RACHEL WEISZ I SAMEM CLAFLINEM, FILM DOSTĘPNY JEST W FORMATACH DVD ORAZ BLU-RAY. Filip Ashley od dzieciństwa mieszka z wujem, zatwardziałym starym kawalerem, w cichej posiadłości w Kornwalii. Pewnej zimy Ambroży Ashley postanawia wyjechać dla poratowania zdrowia do słonecznej, ciepłej Italii. Tam poznaje tajemniczą Rachelę Coryn i wkrótce decyduje się ją poślubić. Filip o całej sprawie dowiaduje się z listów wuja – dziwnych, pełnych niedomówień, a w końcu nawet alarmujących. Nieznana Rachela jawi się młodemu człowiekowi jako demon zła, przebiegłości i występku. Kiedy więc Ambroży Ashley umiera we orenckiej willi żony, Filip nie wierzy, że była to śmierć z przyczyn naturalnych i postanawia napiętnować zabójczynię. Wkrótce po powrocie do Kornwalii dostaje od niej list...

MONACHIUM - Robert Harris
Marzec 2018

NOWY THRILLER SZPIEGOWSKI ROBERTA HARRISA, AUTORA MIĘDZYNARODOWYCH BESTSELLERÓW. OPOWIEŚĆ O LOJALNOŚCI I ZDRADZIE, OSNUTA WOKÓŁ BRZEMIENNEJ W SKUTKI KONFERENCJI MONACHIJSKIEJ Z 1938 ROKU. Hitler jest zdecydowany, by rozpocząć wojnę. Chamberlain desperacko walczy, aby utrzymać pokój. Wszystko rozegra się w mieście, które na zawsze będzie kojarzone z tą sprawą. Monachium. Hugh Legat jest wschodzącą gwiazdą brytyjskiej służby dyplomatycznej. Na Downing Street 10 zajmuje stanowisko osobistego sekretarza premiera Neville’a Chamberlaina. Paul von Hartman pracuje w sztabie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – i jest członkiem tajnego antyhitlerowskiego ruchu oporu. Obaj mężczyźni przyjaźnili się w Oxfordzie w latach dwudziestych, ale od tamtego czasu nie mieli ze sobą kontaktu. Teraz, kiedy Hugh leci z Chamberlainem z Londynu do Monachium, a Paul towarzyszy Hitlerowi w nocnym pociągu z Berlina, ich drogi znów się skrzyżują. Robert Harris przedstawia skomplikowaną relację dwóch przyjaciół na szeroko zarysowanym tle politycznym. Bohaterom fikcyjnym i ich elektryzującym układom towarzyszą postaci historyczne tamtych czasów: Hitler, Chamberlain, Mussolini, Daladier.


VATERLAND - Robert Harris
Marzec 2018

WZNOWIENIE JEDNEJ Z NAJPOPULARNIEJSZYCH POWIEŚCI ROBERTA HARRISA, W KTÓREJ MISTRZ PROZY HISTORYCZNEJ TWORZY ALTERNATYWNĄ WERSJĘ RZECZYWISTOŚCI. Rok 1964. Nazistowskie Niemcy triumfują w Europie oraz Azji i przygotowują się do obchodów 75. urodzin Hitlera. Uwagę władz przykuwa jednak seria tajemniczych morderstw. Śledztwo prowadzi Xavier March, detektyw policji kryminalnej, wspierany przez amerykańską dziennikarkę. Prawda, którą odkryją, może obalić rządy i całkowicie zmienić bieg historii… Nelson Mandela w rozmowie z „Guardianem” nazwał Harrisa odpowiednikiem samego Alfreda Hitchcocka w dziedzinie literatury.

  
ONA TO WIE - Lorena Franco
Marzec 2018

ONA JUŻ WIE, TERAZ KOLEJ NA CIEBIE. „We wtorek rano widziałam, jak María wychodzi z moim szwagrem. On wrócił, ona zniknęła bez śladu…” Codzienna rutyna Andrei, autorki kryminałów na skraju za-łamania nerwowego, mającej za sobą traumatyczne przeżycia i nieudane małżeństwo, zostaje przerwana niespodziewaną wizytą jej szwagra. Víctor jest cichym i dość dziwnym człowiekiem, o którym niewiele wie. A Andrea jest osobą, która lubi wiedzieć jak najwięcej. Obsesyjnie podgląda swoich sąsiadów, obserwując okolicę z kuchennego okna. Ale w tej dzielnicy zwykle nic się nie dzieje. Jednak pewnego letniego wieczoru Andrea widzi, jak sąsiadka, María, wsiada do samochodu jej szwagra. On wraca. María więcej się nie pojawia. Lorena Franco – popularna hiszpańska modelka, aktorka ( filmowa, telewizyjna i reklamowa) oraz pi-sarka. Do tej pory wydała 11 powieści, przetłumaczonych na kilka języków obcych. Jej książki wydane metodą selfpublishingu są fenomenem sprzedażowym Amazona.

DZIEWCZYNA WE MGLE - Donato Carrisi
Marzec 2018

MAŁE WŁOSKIE MIASTECZKO SKRYWA MROCZNĄ TAJEMNICĘ. CZY TO MOŻLIWE, ŻEBY MŁODA DZIEWCZYNA PO PROSTU ROZPŁYNĘŁA SIĘ WE MGLE? CO TAK NAPRAWDĘ SIĘ Z NIĄ STAŁO? Detektyw Vogel zrobi wszystko, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Kiedy dziennikarze z całego kraju zjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, zasypując jego mieszkańców pytaniami, Vogel jest pewien, że w ogólnym zamieszaniu uda mu się tra ć na jakiś trop. Wskazówki okazują się jednak mylące, fałszywe ślady tylko oddalają go od prawdy, a leżące na uboczu górskie miasteczko wydaje się zdecydowanie bardziej mroczne, niż można by przypuszczać… KSIĄŻKA MIESIĄCA TYGODNIKA „SUNDAY TIMES”. ZACHWYCI FANÓW KLIMATYCZNYCH WŁOSKICH KRYMINAŁÓW DONNY LEON. PONAD TRZY MILONY KSIĄŻEK SPRZEDANYCH NA CAŁYM ŚWIECIE! Powieści Donato Carrisiego, publikowane już w dwudziestu czterech krajach świata, są jak lmy w 3D – czytelnik jest dokładnie w środku historii, wewnątrz jądra zła. Jego thrillery czyta się z nieodpartą, perwersyjną przyjemnością. Potwierdzają to wyniki sprzedaży: ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzy książek, w tym 800 000 w samych Włoszech. O niebywałym talencie pisarskim Carrisiego świadczą też liczne nagrody i wyróżnienia dla jego powieści kryminalnych włoskie: Premio Bancarella, Premio Letterario Massarosa, Premio Camaiore di Letteratura Gialla, do tego zwycięstwo w Śródziemnomorskim Festiwalu Kryminału i Powieści Noir, oraz francuskie: Prix SNCF du Polar Européen 2010 i Prix des Lecteurs du Livre de poche 2011. Ekranizacja powieści w reżyserii samego Donato Carrisiego (który ma wieloletnie doświadczenie w pisaniu scenariuszy filmowych i telewizyjnych), w międzynarodowej koprodukcji z Tonim Servillo (Boski, Wielkie piękno) i Jeanem Reno (Leon zawodowiec) tra do polskich kin w kwietniu 2018 r.

>II – IV KWARTAŁ 2018<

NOCNA RUNDA - Lee Child
Kwiecień 2018

22. POWIEŚĆ Z JACKIEM REACHEREM! JEDNA Z NAJPOPULARNIEJSZYCH SERII SENSACYJNYCH NA ŚWIECIE: PONAD 100 MILIONÓW SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY KSIĄŻEK, DOSTĘPNYCH W 97 KRAJACH I PRZETŁUMACZONYCH NA 42 JĘZYKI. Po rozstaniu z Michelle Chang Jack Reacher opuszcza Milwaukee. Wciąż podróżuje bez określonego celu przez stan Wisconsin, aż wreszcie na jednym z postojów wysiada, żeby rozprostować nogi. W oknie wystawowym lombardu zauważa damski sygnet szkolny West Point, uczelni, którą sam ukończył. Zastanawia go, kto i dlaczego mógłby zastawić tak cenną pamiątkę. Nie mając nic innego do roboty, odkupuje sygnet i postanawia odszukać jego właścicielkę. Jedyną wskazówką jest grawerunek: S.R.S.2005. 195 CM WZROSTU, 100 KG ŻYWEJ WAGI, 127 CM W KLATCE PIERSIOWEJ. BYŁY ŻANDARM WOJSKOWY, BEZ PRAWA JAZDY, ADRESU I OSÓB NA UTRZYMANIU. POTĘŻNY I INTELIGENTNY GOŚĆ, KTÓRY Z PRZYJEMNOŚCIĄ WYMIERZA SPRAWIEDLIWOŚĆ, A POTEM ODCHODZI W STRONĘ ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA... NA SPECJALNE ZAPROSZENIE WYDAWNICTWA ALBATROS AUTOR ODWIEDZI POLSKĘ W DNIACH 24–27 KWIETNIA 2018 R.


JACK REACHER. ZASADY  - Lee Child
Kwiecień 2018

MUST HAVE DLA FANÓW POWIEŚCI O PRZYGODACH JACKA REACHERA! Jestem człowiekiem z zasadami. Jeśli ludzie dają mi spokój, ja też daję im spokój. Jeśli nie, odpłacam im tym samym. Jack Reacher. JEDYNA W SWOIM RODZAJU KSIĄŻKA ZBIERAJĄCA ZASADY JACKA REACHERA, BYŁEGO WOJSKOWEGO SAMOTNIE PRZEMIERZAJĄCEGO AMERYKĘ, BOHATERA BESTSELLEROWYCH KSIĄŻEK AUTORSTW LEE CHILDA. Nie musisz łamać zasad, jeśli sam je ustalasz. Tak jak Jack Reacher, były wojskowy z tajemniczą prze-szłością i jednym pragnieniem – sprawiedliwości. Nigdy nie zrezygnuje z dobrej bójki i kolejnego kub-ka kawy. Nigdy nie wiąże się z jakimś miejscem na dłużej niż kilka dni. Nie nosi przy sobie niczego, nawet dokumentów. Zawsze wychodzi cało z kłopotów. Teraz zasady najtwardszego z twardzieli, które odróżniają człowieka nie do pokonania od człowieka z ulicy, znajdują się w zasięgu ręki każdego czytelnika. Jack Reacher. Zasady to zbiór porad, ciekawostek i anegdot z bestsellerowych książek Lee Childa.

KREATORZY PRZYPADKÓW - Yoav Blum. 

W TEJ TRUDNEJ DO ZAKLASYFIKOWANIA POWIEŚCI NIE MA MIEJSCA NA PRZYPADEK. WSZYSTKO, CO W NIEJ ZNAJDZIECIE, ZOSTAŁO STARANNIE ZAPLANOWANE, A KAŻDE DZIAŁANIE PROFESJONALNIE WYKONANE PRZEZ WYKWALIFIKOWANEGO AGENTA. PO PRZECZYTANIU TEJ KSIĄŻKI NIGDY WIĘCEJ NIE SPOJRZYCIE NA ZBIEG OKOLICZNOŚCI W TEN SAM SPOSÓB. Troje pozornie zwyczajnych ludzi, nazywanych kreatorami przypadku, Guy, Emily i Eric, pracuje dla tajnej organizacji pozorującej zbiegi okoliczności. To, co reszta świata odbiera jako wypadki losowe, to w rzeczywistości starannie zaplanowane akcje, które mają zainicjować znaczące zmiany w życiu ich celów – naukowców stojących u progu przełomowych odkryć, artystów czekających, aż pojawi się wena twórcza, albo po prostu zwykłych ludzi, jak ty czy ja… Kiedy pewnej nocy Guy otrzymuje misję najwyższej rangi, wie, że będzie to najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny zbieg okoliczności, do jakiego kiedykolwiek musiał doprowadzić. Szczególnie, że nawet twórca przypadku nie może do końca przewidzieć jego konsekwencji. W końcu niezbadane są ścieżki losu, ludzie mają wolną wolę, a miłość – ogromną moc… INTELIGENTNA, NIEPRZEWIDYWALNA I PEŁNA EMOCJI. POŁĄCZENIE THRILLERA I LOVE STORY.


GŁÓD- Alma Katsu

ZŁO JEST NAMACALNE. I WSZECHOBECNE. FASCYNUJĄCA POWIEŚĆ NAWIĄZUJĄCA DO JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ PRZERAŻAJĄCYCH WYDARZEŃ W HISTORII AMERYKI. Ci ludzie zostali przeklęci. Tylko tak można wytłumaczyć serię nieszczęść, które spadły na wyprawę Donnera – grupę pionierów podążających w 1846 roku niepewnym szlakiem na Zachód. Szczupłe racje żywnościowe, zagorzałe kłótnie i tajemnicza śmierć małego chłopca doprowadziły odizolowanych od cywilizacji podróżnych na skraj szaleństwa. Choć do przodu wciąż gnają ich marzenia o dostatnim życiu na Zachodzie, wewnątrz grupy zaczynają narastać konflikty, a na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Dochodzi do brutalnego morderstwa, a nad zdrowym rozsądkiem zaczyna górować szaleństwo. Tragedii nie da się już uniknąć, podobnie jak wrażenia, że coś ich prześladuje… Niezależnie od tego, czy przyczyną jest klątwa pięknej Tamsen Donner (posądzanej przez niektórych o bycie wiedźmą), nierozważny wybór trasy przez niezbadany i skrajnie trudny teren, czy tylko najzwyklejszy pech, dziewięćdziesięciu mężczyzn, kobiet i dzieci z grupy Don-nera zmierza nieuchronnie ku jednej z najbardziej tragicznych przygód w historii Dzikiego Zachodu, a może nawet w historii Ameryki. Gdy znikają kolejni członkowie grupy, ocaleni zaczynają się zastanawiać, czy zło czai się w mroku wokół nich, czy też towarzyszyło im od samego początku wyprawy, skazując teraz na bezpardonową walkę o przetrwanie. PERFEKCYJNE POŁĄCZENIE FAKTÓW HISTORYCZNYCH I ELEMENTÓW NADNATURALNYCH. Prawa do adaptacji filmowej wykupiła hollywoodzka wytwórnia 20th Century Fox. Film wyprodukuje Ridley Scott, za reżyserię i scenariusz odpowiedzialny będzie Luke Scott, syn Ridleya, który pracował przy takich hitach filmowych, jak Prometeusz, Marsjanin, czy Obcy: Przymierze.

 
BAR POD KOGUTEM (tyt. roboczy) - John Grisham

MISTRZ THRILLERA PRAWNICZEGO W NAJWYŻSZEJ FORMIE! Mark, Todd i Zola zdecydowali się na studiowanie prawa, bo chcieli zmienić świat, sprawić, aby stał się lepszym miejscem. Teraz, jako studenci trzeciego roku, nagle uświadamiają sobie, że zostali oszukani. Wszyscy zaciągnęli kredyty studenckie, aby podjąć naukę w prywatnej trzyletniej szkole prawniczej, okazało się jednak, że z powodu niskiego poziomu zajęć jej absolwenci rzadko zdają egzamin adwokacki, a o pracy w renomowanej kancelarii mogą co najwyżej pomarzyć. Jak-by tego było mało, dowiadują się, że ich uczelnia jest jedną z sieci szkół należących do podejrzanego twórcy funduszy hedgingowych z Nowego Jorku, który jest jednocześnie właścicielem banku specjalizującego się w pożyczkach dla studentów. I staje się jasne, że padli łupem sprytnego oszusta i znaleźli się w pułapce. Być może jednak istnieje pewne rozwiązanie. Ryzykowny sposób, by uniknąć potężnego długu, ujaw-nić przekręt bankowy i jeszcze zarobić kilka dolców. Ale najpierw cała trójka musiałaby porzucić szko-łę, co na kilka miesięcy przed zakończeniem roku akademickiego wydaje się szaleństwem… KSIĄŻKA OD RAZU PO PREMIERZE TRAFIŁA NA SZCZYT LISTY BESTSELLERÓW „NEW YORK TIMESA”.

(THE FOSTER CHILD) - Jenny Blackhurst

Psycholog dziecięca Imogen Reid, zajmująca się przypadkiem jedenastoletniej Ellie Atkinson, ignoruje ostrzeżenia, że jej mała pacjentka jest niebezpieczna. Ellie jako jedyna ocalała z pożaru, który zabił całą jej rodzinę. Doktor Reid jest przekonana, że to po prostu załamane i wściekłe dziecko, które stara się poradzić sobie ze stratą. Ale zarówno przybrani rodzice Ellie, jak i nauczyciele zaczyna-ją się jej bać. Kiedy dziewczynka traci panowanie nad sobą, dzieją się niewytłumaczalne i złe rzeczy. Imogen grozi śmiertelne niebezpieczeństwo... Dla fanów powieści Alex Marwood i Clare Mackintosh. Zachwyciła B.A. Paris, autorkę bestsellerowej powieści Za zamkniętymi drzwiami.


APARTAMENT W PARYŻU - Guillaume Musso

SZTUKA JEST KŁAMSTWEM, KTÓRE MÓWI PRAWDĘ. Paryż, pracownia malarska ukryta w pełnym zieleni zaułku. Madeline właśnie ją wynajęła, żeby odpocząć i cieszyć się samotnością. W wyniku nieporozumienia w to samo miejsce tra a Gaspard, młody pisarz ze Stanów Zjednoczonych, który chce w spokoju popracować nad nową książką. Los ska-zuje tych dwoje wrażliwych samotników na dzielenie jednej przestrzeni życiowej. Pracownia należała do słynnego artysty, Seana Lorenza; we wnętrzu wciąż widać jego pasję do kolorów i światła. Pogrążony w smutku po śmierci syna malarz zmarł rok wcześniej, pozostawiając po sobie trzy obrazy, które jednak wkrótce przepadły bez wieści. Zafascynowani jego geniuszem i zaintrygowani tragicznym losem Madeline i Gaspard postanawiają połączyć siły, aby odzyskać te niezwykłe malowidła. Zanim odkryją sekret Seana Lorenza, będą musieli zmierzyć się z własnymi demonami, a prowadzone przez nich śledztwo na zawsze odmieni ich przeznaczenie. TRZYMAJĄCY W NAPIĘCIU THRILLER, OD KTÓREGO NIE SPOSÓB SIĘ ODERWAĆ.


KURT VONNEGUT. OPOWIADANIA WSZYSTKIE - Kurt Vonnegut
Pod redakcją Jerome’a Klinkowitza i Dana Wake elda


Książka opatrzona przedmową Dave’a Eggersa – współczesne-go amerykańskiego powieściopisarza, autora takich książek jak Krąg i Hologram dla króla (obie przeniesiono na ekran kinowy, a w roli głównej Hologramu… zagrał Tom Hanks). PIERWSZY KOMPLETNY ZBIÓR KRÓTKICH FORM LITERACKICH AUTORSTWA KURTA VONNEGUTA, JEDNEGO Z NAJGENIALNIEJSZYCH PISARZY XX WIEKU. Ponad połowa wszystkich utworów Vonneguta to krótkie formy, które jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane. W tomie Kurt Vonnegut. Opowiadania wszystkie pogrupowano tematycznie wszystkie dziewięćdziesiąt osiem opowiadań napisanych przez Kurta Vonneguta pomiędzy 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w rozmaitych antologiach, jak i te, które do tej pory wyszły jedynie w czasopismach lub wyłącz-nie w internecie. Pięć opowiadań mistrza ukaże się drukiem po raz pierwszy. Wyboru dokonali wieloletni przyjaciele Vonneguta i wykładowcy akademiccy, Dan Wakefield i Jerome Klinkowitz, a zebrane historie prezentują pełną gamę zabiegów literackich charakterystycznych dla pisarstwa Vonneguta: dowcip, humor, inteligencję, głęboki humanitaryzm i artyzm. Zbiór jest nie-zwykłą ucztą dla znawców literatury, wiernych fanów i nowych czytelników tego autora.


SPOSÓB NA ALZHEIMERA - Dr Dean Sherzai & Dr Ayesha Sherzai

REWOLUCYJNY PORADNIK POZWALAJĄCY PRZECIWDZIAŁAĆ UTRACIE PAMIĘCI I ODWRACAĆ JEJ TRAGICZNE SKUTKI. Choroba Alzheimera dotyka ponad 47 milionów ludzi na całym świecie, niewielu z nas jednak wie, że można skutecznie zapobiec dziewięćdziesięciu procentom przypadków zachorowań. Opierając się na wynikach największego z przeprowadzonych do tej pory badania klinicznego, dr Dean i Ayesha Sherzai, dwoje światowej sławy neurologów i specjalistów od alzheimera, dostarcza pacjentom i ich rodzinom praktyczne narzędzia niezbędne do tego, by cofnąć objawy choroby i zapobiec pogarszaniu się funkcji poznawczych. Choroba Alzheimera nie jest genetyczną nieuchronnością, a diagnoza nie musi oznaczać smutnego końca. Dziewięćdziesiąt procent z nas może uniknąć zachorowania, a dziesięć procent tych pacjentów, którzy genetycznie są obarczeni ryzykiem zachorowania, może opóźnić pojawienie się pierwszych symptomów choroby o 10, a nawet 15 lat. Jest to podręcznik opierający się na wynikach badań, jakie dr Dean Sherzai oraz dr Ayesha Sherzai przeprowadzili w swojej klinice.

Ta bardzo potrzebna, a zarazem rewolucyjna książka ujawnia, że ludzki mózg jest żywym uniwersum, na które bezpośredni wpływ mają żywienie, ćwiczenia, stres, sen i pasje. Innymi słowy: wpływ na mózg ma wszystko to, czym go karmisz i jak go traktujesz, to, czy rzucasz mu wyzwania i jak pozwalasz mu wypocząć.

Podręcznik oferuje: - przełomowy i skuteczny program leczenia choroby Alzheimera; praktyczny 5-częściowy plan odwracania skutków i zapobiegania chorobie Alzheimera, obejmujący jedzenie, sen, ćwiczenia, zarządzanie stresem i czynności, które utrzymują twój mózg w ak-tywności i zdrowiu;spersonalizowany kwestionariusz do oceny poziomu ryzyka zapadnięcia na chorobę Alzheimera i codzienne wskazówki dla optymalizacji zdrowia mózgu; wyśmienite i proste przepisy kulinarne dla całej rodziny.


GORZEJ BYĆ NIE MOŻE - Allison Pearson

PIKANTNA, OSTRA JAK BRZYTWA, PRZEZABAWNA! WIELKI POWRÓT KATE REDDY! KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ (PONAD 4 MILIONY EGZEMPLARZY SPRZEDANYCH NA CAŁYM ŚWIECIE!) POWIEŚCI NIE WIEM, JAK ONA TO ROBI, NA PODSTAWIE KTÓREJ POWSTAŁA KOMEDIA Z SARAH JESSICĄ PARKER, PIERCEM BROSNANEM I GREGIEM KINNEAREM. Kate Reddy właśnie obchodzi swoje 50 urodziny. Jej dzieci stały się nieznośnymi nastolatkami, matka i teściowie pod-upadli na zdrowiu, a mąż przechodzi kryzys wieku średniego. Po latach spędzonych w domu Kate desperacko pragnie wrócić do pracy. Po raz kolejny będzie się starała zadowolić wszystkich, zaspokoić potrzeby rodziny i odnieść spektakularny sukces zawodowy.


SIOSTRA PERŁY - Lucinda Riley

CZWARTY TOM BESTSELLEROWEGO, UWIELBIANE-GO PRZEZ CZYTELNICZKI NA CAŁYM ŚWIECIE CYKLU LUCINDY RILEY SIEDEM SIÓSTR. CeCe D’Aplièse nigdy nigdzie nie pasowała… Po śmierci ojca, tajemniczego miliardera Pa Salta – nazywanego tak przez sześć adoptowanych córek – CeCe znalazła się na życiowym zakręcie. Właśnie porzuciła studia artystyczne, a nie może nawet zwierzyć się ze swoich rozterek ukochanej siostrze i powierniczce, Star, która poszła za głosem serca i zostawiła ją zupełnie samą. Zdesperowana CeCe postanawia opuścić Anglię i podążyć za wskazówkami pozostawionymi jej przez Pa Salta, by odkryć swoją przeszłość. Jedyne co ma, to czar-no-białe zdjęcie i nazwisko pionierki, która ponad sto lat temu walczyła o przetrwanie w niegościnnej Australii. W drodze do Sydney CeCe udaje się do jedynego miejsca, w którym kiedykolwiek czuła się niemal tak dobrze jak w domu: na oszałamiająco piękne plaże Krabi w Tajlandii. Tam poznaje tajemniczego Asa, człowieka równie samotnego jak ona. Sto lat wcześniej Kitty McBride, córka duchownego z Edynburga, otrzymała niebywałą szansę – miała udać się do Australii jako towarzyszka zamożnej pani McCrombie. W Adelajdzie jej los splótł się, z należącymi do rodziny pani McCrombie, identycznymi, choć bardzo różnymi, bliźniakami – poryw-czym Drummondem i ambitnym Andrew, spadkobiercami perłowej fortuny. Kiedy CeCe dociera wreszcie do upalnej Australii i po raz pierwszy czuje pod stopami zakurzoną równinę, odkrywa w sobie energię tej ziemi, przedwiecznej kultury Aborygenów, jej rdzennych miesz-kańców. Po raz pierwszy czuje, jakby budziła się z głębokiego snu. CeCe zaczyna wierzyć, że ten dziki, rozległy kontynent może zaoferować jej coś, o czym nigdy nie śmiała marzyć: poczucie przynależności i prawdziwy dom.


DZIWNA POGODA (tyt. roboczy) - Joe Hill

ZBIÓR CZTERECH MROŻĄCYCH KREW W ŻYŁACH OPOWIADAŃ, PEREŁEK GROZY, AUTORSTWA PISARZA NR 1 NA LIŚCIE BESTSELLERÓW „NEW YORK TIMESA”. NOMINACJA DO GOODREADS CHOICE AWARD 2017 W KATEGORII HORROR. Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, stawiany jest na równi z takimi pisarzami, jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. W Dziwnej po-godzie, frapującej kronice niekończącej się wojny między dobrem i złem, sprawnie obnaża mrok kryjący się pod po-wierzchną codziennego życia. Swoim mistrzowskim piórem przesuwa granice gatunku na nowe terytoria. Zabierając czytelników w nieznane, Joe Hill, literacki alchemik, skupia się w swoich czterech nowe-lach na najważniejszych elementach ludzkiej egzystencji: pamięci i niepamięci, wyobrażeniach i fan-tazjach, bestialstwie i bezradności, broni i brawurze, deszczu i wietrze, śmierci i życiu, marzeniach… i koszmarach.


(LITTLE ANGELS) - Alex Marwood

NAJNOWSZA POWIEŚĆ AUTORKI BIJĄCYCH REKORDY POPULARNOŚCI POWIEŚCI DZIEWCZYNY, KTÓRE ZABIŁY CHLOE, ZABÓJCA Z SĄSIEDZTWA ORAZ NAJMROCZNIEJSZY SEKRET! Książka luźno nawiązuje do masakry w Jonestown z 18 listo-pada 1978 roku. Miejscowość zasłynęła z największego zbiorowego samobójstwa w dziejach nowożytnych. 909 wyznawców Świątyni Ludu popełniło samobójstwo pod naciskiem guru sekty, Jima Jonesa. Dorośli członkowie podali truciznę swoim dzieciom, a następnie sami ją zażyli. Ale dwójka dzieci ocalała. Urodzone i wychowywane w sek-cie, trafiają pod dach zwykłej rodziny, co doprowadza do nieuniknionej katastrofy.


NIEZBITY DOWÓD (tyt. roboczy) - Peter James

POWIEŚĆ, NAD KTÓRĄ AUTOR PRACOWAŁ PRZEZ OSTATNIE DWADZIEŚCIA PIĘĆ LAT. THRILLER OPOWIADAJĄCY O TYM, CO BY SIĘ STAŁO, GDYBY KTOŚ NAPRAWDĘ WIARYGODNY STWIERDZIŁ, ŻE MA NIEPODWAŻALNY DOWÓD NA ISTNIENIE BOGA. POWIEŚĆ INSPIROWANA PRAWDZIWYM WYDARZENIEM Z ŻYCIA PISARZA. Pewnego dnia w 1983 roku Peter James odebrał telefon. Dzwonił starszy mężczyzna, który twierdził, że Bóg jest za-niepokojony kondycją świata, jednak gdyby ludzie odzyskali wiarę, świat powróciłby na bezpieczny kurs. Podobno Bóg zdradził mu trzy tajemnice i poradził, by zwrócił się do pisarza, Petera Jamesa, który pomoże mu ujawnić je tak, by potraktowano go poważnie… W 2017 roku Peter James otrzymał wyróżnienie od polskich czytelników – jego powieść DOM NA WZGÓRZU, połączenie kryminału z gotycką ghost story, otrzymała tytuł KSIĄŻKI ROKU 2016 w kategorii HORROR w plebiscycie LUBIMY CZYTAĆ.

INGMAR BERGMAN. MIŁOŚĆ, SEKS I ZDRADA. - Thomas Sjöberg

KSIĄŻKA UKAŻE SIĘ W SETNĄ ROCZNICĘ URODZIN BERGMANA! Większość wielbicieli twórczości Ingmara Bergmana potrfia wymienić z pamięci wiele jego znakomitych filmów. Siódma pieczęć, Jajo węża, Źródło, Persona czy Wieczór kuglarzy znane są wszystkim miłośnikom kina. Niewiele wiemy o Bergmanie jako o człowieku – o jego słabościach, wadach i ułomnościach. Jeszcze mniej wiadomo o jego prywatnym życiu i grzechach młodości. Thomas Sjöberg postanowił uzupełnić naszą wiedzę na ten temat i odbrązowić pomnikową postać światowej sławy reżysera. Ingmar Bergman miał pięć żon, dziewięcioro dzieci i niezliczone kochanki. Swoich aktorów traktował przedmiotowo – najważniejszy był film, człowiek stał na drugim miejscu. Jako nastolatek fascynował się niemieckim nazizmem, z podróży do Niemiec wrócił oczarowany Hitlerem i jego zbrodniczą ideologią. Chorował na żołądek i dręczyły go biegunki. Na co dzień chodził ubrany w wytartą, skórzaną marynarkę i charakterystyczny beret. Nie znosił, gdy ktoś mu się sprzeciwiał, swoich rozmówców miażdżył argumentacją albo siłą osobowości. Miał autorytety, przed którymi chylił czoła, ale ci, którzy go znali, uważali, że jest zarozumiały i zadufany w sobie. Na stare lata odizolował się od świata i zamieszkał na wyspie Fårö, gdzie mógł tworzyć w spokoju. Był prawdziwym tytanem pracy, konsekwentnym, zdyscyplinowanym i punktualnym, i tego samego wymagał od swoich aktorów. Swojej piątej żonie, Ingrid von Rosen, pozostał wierny do jej śmierci. Jej miejsca nie zajęła już żadna inna kobieta. Na pogrzebie Bergmana zjawiły się jego dawne kochanki i byłe żony: Käbi Laretai, Liv Ullmann, Bibi Andersson, Harriet Andersson. Oddały ostatni hołd człowiekowi, który je zdobył, rozkochał, a potem porzucił. Bergman-reżyser jest nam bardziej znany niż Bergman-człowiek. Czytelnik sam oceni, który z nich jest mu bliższy.


KIRKE - Madeline Miller

EPICKA OPOWIEŚĆ OPARTA NA MOTYWACH MITOLOGICZNYCH, AUTORSTWA ZDOBYWCZYNI NAGRODY ORANGE. W domu Heliosa, boga słońca i najpotężniejszego z tytanów, rodzi się córka. Kirke jest jednak dziwnym dzieckiem – nie tak potężnym jak jej ojciec ani też tak bezwzględnym jak jej matka. Kirke szuka towarzystwa w świecie śmiertelników, tam odkrywa, że posiada nadzwyczajną czarnoksięską moc, dzięki której może przemieniać rywali w bestie i zagrozić samym bogom. Zaniepokojony Zeus wypędza ją na bezludną wyspę, gdzie Kirke szlifuje okultystyczne rzemiosło i oswaja dzikie zwierzęta. Tam jej ścieżki krzyżują się z wieloma słynnymi postaciami mitologicznymi – Minotaurem, Dedalem, jego synem Ikarem, morderczą Medeą i, oczywiście, przebiegłym Odyseuszem.  Samotna kobieta zawsze narażona jest na niebezpieczeństwo, a Kirke nieświadomie budzi gniew zarówno w ludziach, jak i w bogach. Staje nawet do walki z jednym z najbardziej przerażających i mściwych bóstw olimpijskich. Aby ochronić to, co kocha, Kirke musi zebrać wszystkie siły i zdecydować raz na zawsze, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała. TRIUMF KOBIECOŚCI W BEZWZGLĘDNYM ŚWIECIE MĘŻCZYZN.

MĘŻCZYZNA, KTÓRY UMARŁ (tyt. roboczy) - Antti Tuomainen

NOWY KRYMINAŁ MISTRZA NURTU HELSINKI NOIR. FIŃSKA WERSJA FARGO. Jaakko Kaunismaa, odnoszący sukcesy przedsiębiorca specjalizujący się w hodowli grzybów, jest u szczytu. Jednak w wieku zaledwie 37 lat z przerażeniem dowiaduje się, że umiera. Lekarze ustalają, że przyczyną śmiertelnej choroby jest długotrwały kontakt z toksynami. Innymi słowy, ktoś po-woli, sukcesywnie, z premedytacją zatruwał jego organizm. Zdeterminowany, by odkryć, kto chce go zabić, Jaakko wyrusza w emocjonującą i budzącą grozę podróż pełną dziwnych wydarzeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nawiązując do najlepszej tradycji skandynawskich kryminałów, Tuomainen stworzył porywający thriller i czarną komedię w jednym, powieść o życiu i śmierci oraz miłości i zdradzie.


TRZY MINUTY- Anders Roslund & Börge Hellström

Piet Ho mann, kryminalista i tajny informator szwedzkiej policji, ukrywa się przed karą dożywotniego więzienia oraz polską ma ą narkotykową, której wszedł w drogę. Tylko o - cer policji Erik Wilson wie, że Ho mann, posługujący się fałszywym nazwiskiem, wraz z rodziną wyemigrował do Calí w Kolumbii. Tam został członkiem ma i kokainowej, in l-trując kartel od środka jako agent DEA. To podwójne życie zapewnia mu dostatek i wygodę. Do cza-su, gdy podczas podróży do Kolumbii zostaje porwany Ti-mothy D. Crouse, przewodniczący amerykańskiej Izby Re-prezentantów. Nieszczęśliwy splot wydarzeń sprawia, że rząd USA i kartel narkotykowy znajdują wspólnego wroga – jest nim Piet Ho mann, który straciwszy wszystkich sprzymierzeńców, znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Erik Wilson wysyła mu na ratunek najbardziej upartego i zgryźliwego szwedzkiego detektywa. Ewert Grens – dawniej zacięty wróg Ho manna – stanie się jedynym człowiekiem, któremu ten będzie mógł zaufać. W 2018 roku do kin tra ekranizacja pierwszej powieści z Pietem Ho mannem, zatytułowanej Trzy sekundy, w których główne role zagrają brytyjscy aktorzy – Rosamund Pike i Clive Owen.


Koniecznie dajcie znać co Was zainteresowało!


14 komentarzy:

 1. Nic Musso nie czytałam, a podobno dobre. Ten Apartament w Paryżu to chyba będzie moje pierwsze spotkanie z nim :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiedzi brzmią świetnie. Osobiście nie mogę się doczekać Na skraju załamania, bo uwielbiam tę autorkę!
  pozdrawiam,
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowy rok i wiele nowych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, będzie co czytać. Tylko czasu przydałoby się więcej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że na kilka propozycji być może się skuszę 😉 M.in na mojego ukochanego Cobena :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest kilka tytułów, które mnie bardzo zaciekawiły! Będę z niecierpliwością śledzić nowości :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Najbardziej mnie kusi "Moja kuzynka Rachela" :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, dużo ciekawych nowości :) Na pewno będę mieć na uwadze nową książkę B.A. Paris, jej poprzednia powieść zrobiła na mnie dobre wrażenie. Zresztą kilka innych thrillerów zapowiada się równie interesująco :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę kilka naprawdę interesujących tytułów, które chętnie poznałabym bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam powieści wydawnictwa Albatros i gdybym mogła przeczytałabym je wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Sporo ciekawych tytułów, na pewno na którąś z tych książek się skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiele z tych książek trafi do mojej biblioteczki :) Czeka nas fantastyczny rok premier, które podbiją serca czytelników. Tego jestem pewna :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem ciekawa publikacji o alzhimerze.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥