sobota, 6 kwietnia 2019

351. "Życie pełne barw" - Malwina Ferenz || RECENZJA

"Czasami coś przychodzi nagle i niemal napada na człowieka. Coś się staje, coś się zaczyna dziać, a my jesteśmy nagle w samym środku zawieruchy. Czasami pojawia się ktoś lub... coś, co wywraca nasz świat do góry nogami".

Każdy z nas czasami potrzebuję szczerej rozmowy. Potrzebuje wyżalić się komuś, podzielić się swoimi rozterkami, smutkami i marzeniami. I choć z reguły wydaje się nam, iż najlepszym słuchaczem w takiej sytuacji będzie ktoś bliski i zaufany, to czasami jednak, lepiej otworzyć się przed kimś obcym i bezstronnym

Tak właśnie robią bohaterowie książki autorstwa Malwiny Ferenz, która zaprasza czytelników do Wrocławia oraz klimatycznej i przytulnej kawiarni połączonej z pubem. Neon Café to magiczne miejsce, które stoi otworem przed klientami już od samego rana. Panująca w nim atmosfera oraz wyjątkowy barman zachęca odwiedzających do rozmów. Bohaterowie otwierają swoje serce, dzielą się troskami, opowiadają o tym, co ich spotkało, a także z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć. Każdy fragment z życia klientów kawiarni angażuje, skłania do refleksji i zapada w pamięci
"Nie wolno przerywać takich opowieści. Muszą wybrzmieć w całości, inaczej człowiek zostaje niedokończony. To tak jakby jechać na zaciągniętym ręcznym. Niby się da, ale ani to zdrowe, ani efektywne".
Czytając tę książkę miałam wrażenie, jakbym siedziała Neon Café tuż obok bohaterów i wraz z barmanem przysłuchiwała się ich opowieściom. Każdy rozdział został przeznaczony dla innego odwiedzającego, dzięki czemu poznajemy kilka naprawdę interesujących osobowości. Na początku gościem Neon Café była starsza pani Eufrozyna Mrozińska, wkrótce pojawił się policjant Krzysztof Boryna, uliczny muzyk Adam Potocki, motorniczy Zenon Kociewniak, a także Elena, która przyjechała do Wrocławia z Ukrainy. Każda postać przewijająca się przez karty niniejszej historii jest inna, wyróżniająca się na tle pozostałych, a także doświadczyła innych rzeczy, jednakże wszystkie z tych opowieści są w takim samym stopniu niezwykłe i poruszające.
"Życie nie znosi braku równowagi. Gdzie jest dużo szczęścia i spokój, tragedia pozostaje jedynie kwestią czasu".
Malwina Ferenz oddaje w ręce czytelników ciepłą, nastrojową oraz ciekawą historię obyczajową, która przede wszystkim ukazuje, jak ważna w życiu człowieka jest rozmowa. Każdy z nas skrywa jakąś opowieść, która prędzej czy później domagać się będzie uwolnienia. Rozmowa to pewnego rodzaju oczyszczenie z trosk, bolączek i trudności. I chociaż nie zawsze od razu, da się znaleźć rozwiązanie dla danego problemu, to jednak otwarcie swojej duszy i podzielenie się z kimś swoimi wspomnieniami, kłopotami i zmartwieniami pomoże nam spojrzeć na daną sytuację z innej, lepszej perspektywy. 
"Są w życiu rzeczy, które trzeba dokończyć bez względu na czas. Czasami trzeba po prostu rozliczyć się z opowieści".
Usiądź wygodnie w fotelu z filiżanką pysznej kawy i zatrać się w historiach, jakim dzielą się bohaterowie z barmanem w kawiarni Neon Café. Polecam!
"Czasami trzeba ciężar z serca zrzucić, bo inaczej człowiek zaczyna chorować. Choroba duszy przenosi się na ciało, a z ciała na całe życie. Wtedy to już jest źle".
GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: "Życie pełne barw"
Autor: Malwina Ferenz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 303
Oprawa: Miękka 
Moja ocena: 7/10
Premiera: 3.04.2019
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥