czwartek, 20 kwietnia 2017

36. Motyl - Lisa Genova | Recenzja

Tytuł: Motyl
Autor: Lisa Genova
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: 418
Oprawa: Miękka
Wyzwanie - Przeczytam tyle ile mam wzrostu + 3 cm

W życiu każdego czytelnika pojawiają się takie książki, które pozostawiają niezapomniane ślady w psychice. Taką właśnie książką jest Motyl – Lisy Genovy. Książka z cudownym przesłaniem. Nie poddawaj się i walcz mimo wszystko. Już na wstępie muszę przyznać, iż Motyl to w moim subiektywnym odczuciu, to jedna z tych piękniejszych, a także ogromnie wzruszających i autentycznych książek, które do tej pory przeczytałam. Główną bohaterką jest Alice Howland. Wykładowczyni akademicka na Harvardzie, dr psychologii, profesjonalistka, kobieta o niezwykłym umyśle. Traktowana z ogromnym szacunkiem i podziwem w środowisku zawodowym. Posiada niesamowitą rodzinę i wiedzie szczęśliwe życie. Jednak kiedy Alice kończy pięćdziesiąt lat, niespodziewanie dostrzega u siebie kłopotliwe i niepokojące objawy. Coraz częściej odczuwa poczucie ogólnej dezorientacji, zdarza się jej też tracić pamięć. Początkowo źródło tych objawów zarzuca ogólnemu zmęczeniu i stresowi. Jednakże, gdy objawy nasilają się Alice decyduje się na konsultacje z specjalistą. Po przeprowadzeniu niezliczonej ilości skomplikowanych i zawiłych badań, a także wyeliminowaniu wiele innych chorób, Alice otrzymuje druzgocącą diagnozę, która zmienia jej dotychczasowe życie diametralnie... W rezultacie okazuje się iż Alice ma Alzheimera. Choroba rozwija się każdego kolejnego dnia. Co za tym idzie odbiera kobiecie możliwość normalnego funkcjonowania... W ten czas choroba zajmuje w życiu Alice priorytetowe miejsce. Rozpoczyna się walka o każdy dzień. Dolegliwości nie ustępują, wręcz nasilają się. Mimo wszystko główna bohaterka zdaje sobie sprawę, iż jest to początkowa faza choroby. Próbuje tak zorganizować swoje życie, aby w czasie kiedy choroba zwycięży, być w stanie zachować w jak najwięcej wspomnień. 

Ta powieść jest po prostu fenomenalna. Intryguje, porusza, a także pobudza do refleksji. Treść przyswaja się bardzo łatwo, a całość czyta się płynnie. Głównym tematem, który poznajemy na kartach tej powieści jest Alzheimer. Alzheimer, który z reguły kojarzy się ludziom z okresem starości i kresem życia. Jednak Autorka precyzyjnie uświadamia czytelnikowi, poprzez bardzo dobrze wykreowaną postać głównej bohaterki, iż Alzheimer może dotknąć osoby będące w pięćdziesiątym roku życia. Oczywiście, jest to niezmiernie przykre, ale czy My mamy na to jakiś wpływ? Warto zwrócić uwagę na to, iż w książce nie ma przypadkowym wątków, a emocje bijące z książki są bardzo realistyczne. Całość jest spójna i wyrazista. Historia Alice, to nie tylko opowieść o zmaganiach z bolesną chorobą, ale to także fantastyczny i przejmujący obraz miłości i wsparcia ze strony najbliższych. 

"Chciała się zabić. Mimowolne myśli o samobójstwie naszły ją nagle i niespodziewanie, zmiatając pozostałe refleksje z jej głowy, zamykając ją w ciemnym i koszmarnym kącie na długie dni. Brakowało im jednak wytrzymałości i osłabły, okazując się być przelotnym kaprysem. Nie chciała jeszcze umierać."

Reasumując Motyl to niesamowita, bardzo przejmująca, a także nadzwyczaj wiarygodna historia kobiety chorej na Alzhaimera. Książka ta pokazuje czytelnikowi czym jest Alzhaimer, ponadto pomaga zrozumieć i uczy jak powinniśmy zachowywać się w ich obecności. To historia o niepowtarzalnej walce, o cierpieniu, o ogromnej frustracji i strachu przed utratą swojej tożsamości. Serdecznie polecam.

19 komentarzy:

 1. Słyszałam już o tej powieści i chcę ją przeczytać, a potem obejrzeć film :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieść bardzo przypadła mi do gustu, ale tytułem, którym Genova zdobyła moje serce jest "Lewa strona życia" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. kojarzę tę okładkę :)
  Zaciekawiłaś mnie tematem. pewnie przeczytam!
  Zaczytanego!

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja babcia chorowała na Alzheimera, a że jest dziedziczny... To może warto byłoby przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie zachęciłaś, z pewnością się za nią rozejrzę. Choroba to zawsze trudny temat, jestem niezmiernie ciekawa jak do niej autorka podeszła w tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ją już od świąt i czeka na swoją kolej. Przeczytam na pewno, bo chciałabym też zobaczyć film :)

  OdpowiedzUsuń
 7. fajna nietuzinkowa pozycja do myślenia. lubię takie co zapadają w głowę już po przeczytaniu:) obserwuję z miłą chęcią i zapraszam serdecznie do siebie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem totalnie zauroczona okładką!

  OdpowiedzUsuń
 9. Z pewnością przeczytam, bardzo lubię takie klimaty :) Obserwuje <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Szalenie mocno wciągnęła mnie ta książka, zdecydowanie warta, aby po nią sięgnąć. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥