wtorek, 21 marca 2017

23. O wiele więcej - Kim Holden

Tytuł: O wiele więcej
Autor: Kim Holden
Wydawnictwo:
Filia
Ilość stron:
410
Oprawa:
Miękka
 
Wyzwanie - Przeczytam tyle ile mam wzrostu + 2,08 cmMiłość zadziwia. Pojawia się znikąd. Nie ma w niej logiki. Nie jest celowa. Nie da się jej zmierzyć. Wypływa ze szczerych emocji oraz z pasji – połączenia, które łatwo staje się niebezpieczne, wyzwalając również... nienawiść.”

Ta książka jest zupełnie inna niż Promyczek czy Gus. O wiele więcej jest to powieść doroślejsza. Ukazująca dorosłych ludzi z dorosłymi i bardzo realistycznymi, a także namacalnymi problemami. Seamus, Miranda i Faith – trzy różne osobowości. Seamus i Miranda są małżeństwem z trójką wspaniałych dzieci – Kai, Rory i Kira. Jednakże ich związek nie jest godny podziwu. Z każdym kolejnym dniem małżeństwo, które z pozoru jest idealne, podąża ku końcowi... Nagle bańka mydlana pęka, czar pryska, a Miranda decyduje się, na odejście od Seamusa... Oddaje się pracy. Jako wiceprezes firmy technologicznej dąży do doskonałości, dobrobytu, luksusu i prestiżu. Pnie się po szczeblach kariery. A Seamus? Seamus oddaje się swoim kochanym dzieciom. Poświęca im swoją każdą chwilę. Jest bardzo opiekuńczy, troskliwy i pełen empatii. Wychowuje trójkę dzieci samotnie, każdego dnia godząc się ze swoim „nowym” życiem. Mimo że, to Miranda zostawiła swoje dzieci i męża, to nie daje o sobie tak łatwo zapomnieć...

„Jednak nie zawsze mamy to, czego pragniemy.
Nawet jeśli pragniemy tego ponad wszystko.”

***

Kiedy Seamus w swoim nowym miejscu zamieszkania poznaje Faith, jego życia ulega diametralnej zmianie. Faith – jest kobietą rozsiewająca wokół siebie bardzo pozytywną aurę. Ponadto rozdaje darmowe uściski i jako jedyna jest w stanie dojść do porozumienia i nawiązać rozmowę z bardzo cichą sąsiadką Hope. Mimo swoich wspaniałość Faith głęboko w sobie skrywa mroczne i druzgocące, a także bolesne tajemnice. Jej życie nigdy nie było łatwe i bezproblemowe. Każdego dnia musiała zmagać się odkrywanie prawdy, walczyć o miłość i uwagę. Każdy z bohaterów posiada bagaż pełen bolesnych i przygnębiających doświadczeń, a także przed każdym z nich stoi wiele wyzwań i zmagań. Czy im podołają? Czy zaznają szczęścia i stabilizacji? Przeczytajcie i przekonajcie się sami!

Przeraża mnie bycie na zewnątrz, w świecie.
To miejsce, w którym ludzie oceniają innych,
przyklejaj im etykiety i zauważają odmienności.”

***

Po raz pierwszy w mojej karierze czytelniczej spotkałam się z taką powieścią. Z powieścią, w której to kobieta odchodzi o mężczyzny, zostawiając mu dzieci, a sama dąży do prestiżu i dobrostanu. Z reguły, przedstawiane jest to w klasyczny sposób, iż to właśnie mężczyźni poświęcają się karierze zawodowej, osiągają sukcesy w pracy zawodowej, zapominając o żonie i dzieciach, a cały obowiązek rodzicielski spada na kobiety. Także taka odmiana zdecydowanie zasługuje na duży plus! Myślę, że w tej lekturze miłość rodzicielska jest ważniejsza niż miłość pomiędzy kobietą a mężczyzną. Seamus jest wzorowym ojcem. Jego troska okazywana wobec swoich dzieci jest piękna. Każdy z nas z pewnością, chciałby mnie takiego ojca. Czuły, opiekuńczy, łagodny, stawiający dobro dzieci ponad swoje. Zdecydowanie Seamus zyska sympatię większość czytelników. Natomiast Miranda jest matką strasznie egoistyczną i skupioną tylko i wyłącznie na sobie i na karierze.

Nadal wierzę.
W marzenia.
W ludzi.
W miłość.”

***

Mimo, iż Autorka zdecydowała się napisać powieść z dorosłymi i dojrzałymi bohaterami, jej styl pisania pozostaje wciąż taki sam. Jest lekki, barwny i sugestywny. Powoduje, iż książkę czyta się z ogromnym entuzjazmem i trwałym zaciekawieniem. Książka jest napisana z perspektywy dwóch przestrzeni czasowych – teraźniejszość i przeszłość. To właśnie w tych perspektywach przeplata się narracja pierwszoosobowa każdego z głównych bohaterów. W ten sposób każdy z nich staje się czytelnikowi bliższy. Możemy odczuć ich emocje, a także poznać myśli. Warto zwrócić uwagę na to, iż w książce nie ma przypadkowym wątków, a emocje bijące z książki są bardzo realistyczne. Czytelnik może odczuć zarówno frustracje, gniew, nienawiść, zrozumienie. Całość jest spójna i wyrazista. To szybka, lekka i przyjemna lektura na kilka godzin. Jeżeli czytaliście poprzednie książki Autorki, watro również sięgnąć po tą pozycję.

14 komentarzy:

 1. Będę ją miała na pewno na uwadze ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach tę książkę, ale najpierw muszę ogarnąć inne zaległości czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój stosik książek do przeczytania, również cały czas się powiększa. :D

   Usuń
 3. Zaciekawilas mnie! Dodaje te pozycje to mojej listy xD
  Zapraszam do siebie:
  biblioteka-feniksa.blogspot.com
  Obserwuje <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Wpisuje na listę do przeczytania, ale naprawdę nie mam pojęcia kiedy znajdę czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, mam ten sam problem... zdecydowanie za mało czasu :(

   Usuń
 5. Najpierw Promyczek, a potem, ewentualnie, w drodze wyjątku (nie no, jak Promyczek mi się spodoba xd) to wtedy O wiele więcej

  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach nie mogę się doczekać lektury, tym bardziej że Promyczek mnie oczarował :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥