wtorek, 30 maja 2017

54. Leśna Polana - Katarzyna Michalak | RecenzjaTytuł: Leśna Polana
Autor: Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron: 288
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wyzwanie - Przeczytam tyle, ile mam wzrostu +  2, 1 cm

Leśna polana, otwiera nową trylogię autorstwa Katarzyny Michalak. Z jednej strony poznajmy trzy przyjaciółki: Gabrysię, Majkę oraz Julię, które poznały się w zakładzie psychiatrycznym, gdzie połączyła je silna więź. Kobiety odbywały tam leczenie i dochodziły do siebie po trudnych przejściach. Gabrysia - najstarsza z przyjaciółek jest kosztorysantką, która marzy o zakupie domu na leśnej polanie. Dom przypomina kobiecie, o wielu pięknych chwilach, wiąże ze sobą cudowne wspomnienia. Jednakże zakup domku wiąże się z jedną zasadniczą przeszkodą, mianowicie brakiem odpowiedniej gotówki. Gabrysię wychowywał przybrany ojciec, którego torturowano i nad którym znęcano się w X Pawilonie, katowni UB... Biorąc pod uwagę Majkę, kobieta nie ma na co narzekać, świetnie zarabia w swojej korporacji. Stać ją na bardzo dobry samochód, luksusowe i ekskluzywne ciuchy i na drogi apartament z pięknym widokiem na Wisłę. A Julka? Julka zazwyczaj pomieszkuje u swoich kochanków, którzy z reguły są dwa razy od niej starsi... Po kilku tygodniach świadczenia usług swoim „ukochanym” mężczyzną Jula musi poszukiwać pomocy u przyjaciółek... Mimo, że każda z kobiet jest inna, są dla siebie wspaniałymi, szczerymi i pomocnymi przyjaciółkami. 
***

Z drugiej zaś strony poznajemy trzech braci zajmujący się obrotem nieruchomościami: Wiktora, Marcina i Patryka Prado, którzy mają tego samego, przybranego ojca, można powiedzieć kata, sadystę i psychopatę! Mimo iż, w żyłach braci nie płynęła ta sama krew, to nie ma to dla nich większego znaczenia, są dla siebie wspaniałymi braćmi. Wiktor jako najstarszy, (mimo iż każdy z mężczyzn jest już dorosły) troszczy się o swoich młodszych przybranych braci. Łączył silny, intensywny i głęboki rodzaj braterstwa. 

***
 
Drogi Gabrieli i Wiktoria kiedyś się połączyły, jednocześnie na polu zawodowym, jak i gruncie prywatnym. Eksplodowało silne uczucie, pojawiły się również wspólne plany na resztę życia, a także myśli o zamieszkaniu w uroczym domku na Leśnej Polanie. Jednak w życiu nie zawsze jest tak kolorowo, i marzenia o wspólnej przyszłości przerwało zło i mroczna przeszłość... Czy ta miłość ma jeszcze szansę odżyć? A jak cała historia łączy trzy przyjaciółki z trzech braci? Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów, to koniecznie musicie przeczytać książkę. 


„Opadł na kanapę pokonany przez samego siebie. Pod powiekami poczuł palące łzy. Strach przed miłością, czy raczej jej utratą, mimowolnie zaszczepił braciom. Nie kochaj, bo będziesz cierpiał. Ile mieli lat, gdy spotkał Gabrysię? Dwadzieścia trzy. Widzieli jego rozpacz. Widzieli, jak codziennie wychodzi w środku nocy, by chociaż spojrzeć w okna jej domu. Słyszeli jak czasami walił pięścią w poduszkę, albo dla odmiany wgryzał się we własną pięść, by powstrzymać szloch.Leśna Polana – Katarzyny Michalak to chyba jedna z lepszych książek Autorki. Całość bardzo mi się podobała i wzbudziła we mnie dość sporo emocji. Przede wszystkim w momencie, kiedy pojawiały się fakty historyczne, zaczerpnięte z rzezi na Wołyniu i z X Pawilonu – katowni UB. Te fragmenty były bardzo przejmujące, trzymające w napięciu, powodujące ciarki na plecach. Ponadto, kiedy autorka poruszała wątek dzieciństwa braci Prado... Te opisy również były mocne i powodowały lekkie zmiażdżenie. Mimo iż, książka jest momentami wstrząsająca, to naprawdę nie sposób się oderwać i przejść obojętnie obok miażdżących opisów. Intensywna dawka emocji! Całość czyta się szybko i płynie, bez zakłóceń. 

Cieszę się, że w Leśnej Polanie zostały poruszone dotkliwe i ciężkie tematy, jak: trudne dzieciństwo, brak rodziców, utrata najbliższych, przeżywanie tortur, depresja, próby samobójcze, przemoc, uzależnienie od seksu.  Zdecydowanie pozostawia to w czytelniku większy oddźwięk, niż cukierkowate sceny. Podziwia Panią Kasię, za skomponowanie takiej fabuły, i takich bohaterów, których życie nigdy nie rozpieszczało. Książka skończyła się oczywiście w najmniej oczekiwanym momencie... Na szczęście druga część jest już na rynku, a ja jestem w trakcie lektury. Jestem ciekawa co spotka bohaterów i jak potoczą się ich dalsze losy. Zachęcam bardzo do przeczytania Leśnej Polany, przeżyjcie tę historię wspólnie z bohaterami i stwórzcie swoją osobistą refleksje. Polecam.

7 komentarzy:

 1. Nie przepadam za książkami Michalak, a i tę sobie odpuściłam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa jak wypada twórczość Pani Michalak :) Muszę koniecznie sięgnąć po tą książkę :)
  Świetna recenzja!

  Pozdrawiam, Goszaczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki autorki, a skoro twierdzisz, że to jedna z lepszych to chętnie się za nią rozejrzę, tym bardziej, że to chyba moje klimaty, pomimo fragmentów historycznych, które zwykle w książkach mnie nudzą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Matko tych dramatów, czytając opis jest tutaj zatrzęsienie! Czytałam jedną książkę Pani Michalak jak do tej pory i był to poradnik, całkiem fajnie napisany, ale nie wiem czy taka książka przypadłaby mi do gustu...Może dam jej szansę, by się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, chyba pora to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej ta autorka mnie nie przekonuje swoją twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki pani Michalak lubię czytać hurtem całą serię, poczekam więc na wydanie 3 tomu

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥