niedziela, 6 stycznia 2019

297. "Muzyka twojej duszy" - Agnieszka Lis || PATRONAT MEDIALNY
"Trzeba czasem uważać na swoje życzenia. Mogą się spełnić".

Igor Masek jest skromny, niepozorny, cichy i spokojny. Na co dzień uczy się w szkole z internatem. Chłopak nie udziela się towarzysko, nie ma również kolegów, znajomych. Marzy o tym, aby w przyszłości studiować, bowiem w jego rodzinie jeszcze nikt nigdy tego nie uczynił. 

Kiedy Igor pewnego dnia otrzymuje od swojego wujka aparat fotograficzny odkrywa, że robienie zdjęć dostarcza mu wiele przyjemności.  Z czasem nawiązuje również znajomość z Kamilą, która staje mu się bardzo bliska. Zaczynają wspólnie się uczyć, spędzać czas i fotografować. Kamila i nauczyciel plastyki dość szybko utwierdzają Igora w przekonaniu, iż ma talent i powinien aplikować na studia na ASP, jednak rodzicom Igora trudno poprzeć decyzję syna. Czy mimo wszystko pozwolą mu na rozwijanie pasji?

Z każdym kolejnym dniem związek Igora i Kamili staje się poważniejszy. Młodzi darzą się ogromnym uczuciem, co skutkuje przysięgę małżeńską, ale... Dochodzi do wydarzenia, które nieodwracalnie zmienia życie Igora.

Po kilku latach od zakończenia szkoły chłopak próbuje odnaleźć własną życiową drogę, uczy się rysować, pomaga rodzicom podczas żniw i rozpoczyna studia w Warszawie. To właśnie tam przypadkiem trafia na plakat zapowiadający Koncert w Akademii Muzycznej i poznaje Elżbietę, utalentowaną pianistkę z Koszalina. Między bohaterami rodzi się uczucie. Trudno im jednak porozumieć się co, do swoich zainteresowań. Ona pragnie grać, on fotografować. Ela pragnie wspinać się po szczeblach kariery, Igor marzy by zostać profesjonalnym fotografem. Czy uda im się pogodzić swoje zainteresowania? Czy miłość do pasji stanie się ważniejsza, niż miłość do drugiej osoby? 

"Nie musimy wszystkiego rozumieć. Ważne, byśmy siebie rozumieli".

Oprócz Igora, jego pasji, samotności i życiowych zawirowań poznajemy również Isabel, słynną pianistkę koncertującą po całym świecie, a także jej partnera Emanuela oraz Olenę, prawie pięćdziesięcioletnią wiolonczelistkę nagrywającą wspólnie z pianistką płyty. Dla Isabel liczy się tylko Hiszpania, zaś w stosunku do Europy żywi negatywne emocje. Jaką tajemnicę skrywa? Autorka stworzyła historię z bardzo ciekawym i oryginalnym pomysłem na fabułę. Rozdziały toczą się naprzemiennie. Raz jesteśmy obserwatorami życiowych zawirowań Igora, zaś za chwilę stajemy się świadkami przygotowań do koncertów Isabel i Oleny, poznajemy ich życie, problemy, dylematy i marzenia. Kreacja bohaterów jest nienaganna i wyrazista. Bez problemu możemy sobie ich wyobrazić, jak i zrozumieć motywy, które nimi kierują. Autorka bardzo dobrze uchwyciła ich osobowość oraz stan umysłu. 

Najwięcej emocji wzbudziła we mnie postać Igora, którego poznajemy jako skromnego samotnika. Chłopak na naszych oczach, z każdą kolejną stroną książki dojrzewa i przechodzi metamorfozę. Staje się coraz bardziej otwarty na świat i na ludzi. Jednak zmaga się również, z różnymi zawirowaniami, które w rezultacie powodują, że do końca nie wiemy jaki będzie finał tej historii. Isabel zaś, do ostatnich stron była dla mnie wielką zagadką. A to, co dzieje się na końcu wprowadziło mnie w lekki stan dezorientacji i zszokowało. Kompletnie nie spodziewałam się takiego finału! Brawa dla Agnieszki Lis za zaskoczenie!

Autorka operuje bardzo lekkim i przyjemnym w odbiorze językiem. Tworzy ciekawe opisy poboczne, które pobudzają wyobraźnię czytelnika. Podłoże fabuły stanowi oczywiście muzyka. Dzięki niej możemy poznać słynnych wykonawców, przyglądać się próbom Isabel i Oleny do koncertów. Czasami miałam poczucie, jakbym znajdowała się tuż obok kobiet i przysłuchiwała się brzmieniom wiolonczeli i fortepianu. To było piękne uczucie. 

Reasumując: Agnieszka Lis oddaje w ręce czytelników przejmującą historię o miłości, tęsknocie, pasjach, muzyce, marzeniach, a także o dokonywaniu trudnych wyborów, które często rzutują na przyszłość człowieka. W idealnych proporcjach łączy element romansu, z dramatem i dążeniem do perfekcji. W rezultacie otrzymujemy wartościową i oryginalną publikację, która gwarantuje wiele emocji. Serdecznie polecam!
GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: "Muzyka twojej duszy"
Autor: Agnieszka Lis
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Ilość stron: 351
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Moja ocena: 9/10
Data premiery: 16.01.2019 r.
Za możliwość przeczytania i patronowania książki 
serdecznie dziękuje Wydawnictwu Czwarta Strona.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥