poniedziałek, 14 stycznia 2019

300. "Andromeda" - Anna Kasiuk || RECENZJA


„Miłość była dla niej czymś więcej niż odurzeniem, zachłyśnięciem się bliskością, dotykiem. Miłość oznaczała dla niej coś jeszcze większego niż przyjaźń. Tworzyła z dwóch ciał jedno, z dwóch odrębnych dusz jedną siłę, była gotowością do poświęceń dla dobra osoby, którą się kochało”.

Judyta, piękna i inteligentna uczennica klasy maturalnej do tej pory wiodła beztroskie życie nastolatki. W wyniku splotu różnych wydarzeń i straty bliskiej osoby, dziewczyna rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu. Czy zmiana szkoły i trzymanie się na uboczu oraz nie uczestniczenie w życiu towarzyskim pozwoli Judycie choć w minimalnym stopniu zagłuszyć ból, który przejął kontrolę nad jej życiem?

Mimo że, Judyta unika towarzystwa zainteresowanie jej osobą pojawia się w chwili, kiedy ta musi przygotować projekt w parze z Szymonem, przystojnym kapitanem szkolnej drużyny koszykarskiej. I choć bohaterowie na początku nie darzą się sympatią i wolą zachować dystans, to z każdym kolejnym spotkaniem utwierdzają się w przekonaniu, że łączy ich o wiele więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Czy Judyta będzie w stanie ukryć ciążącą na jej przeszłości tajemnicę?
„Ale życie nauczyło mnie już, że nic nie dzieje się przez przypadek i konsekwencje nietrafionego wyboru potrafią być straszne”.
Anna Kasiuk oddaje w ręce czytelników historię nie tylko o miłości i namiętności. "Andromeda" to w szczególności książka oscylującą wokół demonów przeszłości, które potrafią przypomnieć o sobie w najmniej oczekiwanym momencie. Autorka porusza również kwestię wyrzutów sumienia, utraty bliskiej osoby, żałoby, starości oraz próby odbudowania w sobie poczucia szczęścia.

Nie jestem zwolenniczką fabuły, która toczy się w trzeciej osobie. Zdecydowanie wolę pierwszoosobową narrację i co za tym idzie obserwowanie wydarzeń oczami bohaterów. Dostarcza mi to znaczniej więcej przyjemności. Jednak tutaj kompletnie mi to nie przeszkadzało. Autorka przykuła moją uwagę już od samego początku, wyzwalając w moim wnętrzu całą paletę emocji i uczuć.
„Czas goi rany, myślałam. Ważne, by umieć przegrać z godnością i nauczyć się wygrywać z pokorą”.
W niniejszym tytule znajdziemy bardzo dużo emocji, które przeżywamy wraz z bohaterami. Złość miesza się ze smutkiem, radością, żalem, bólem i miłością. W moim odczuciu Anna Kasiuk bardzo dobrze wykreowała postać głównej bohaterki. Doskonale uchwyciła jej osobowość, stan umysłu, wewnętrzne dylematy, rozterki, pragnienia i marzenia. Dziewczyna pragnie raz na zawsze odciąć się od przeszłości i zapomnieć o tym co ją spotkało. Czy jej się uda? A co jeśli przeszłość odezwie się do niej w najmniej spodziewanym momencie? Judyta choć udaje silną i niezależną, tak naprawdę jest wrażliwą osobą o ogromnym sercu, czego dowodem jest pomoc wolontarystyczna w Domu Seniora. A jeśli chodzi o Szymona, to mimo swojej pewności siebie i wścibstwa, potrafi być poważny, opiekuńczy i spokojny. Jego postać skrywa w sobie również odrobinę tajemnicy. Po prostu chce się go odkrywać. Kawałek po kawałku. 

Autorka operuje bogatym, plastycznym, lekkim i przyjemnym w odbiorze językiem, a także z dużą swobodą buduje szczere, dynamiczne i naturalne dialogi. Historia jest bardzo spójna, nieprzerysowana, autentyczna oraz przykuwająca uwagę już od pierwszych stron. Z dużym zainteresowaniem chłonęłam fabułę i byłam bardzo ciekawa jaki będzie finał. Niemałą zagadką był również dla mnie tytuł. Cały czas zastanawiałam się i spekulowałam jakie będzie jego znaczenie. Dopiero na końcu mamy okazję dowiedzieć się, jaki jest jego ukryty sens. Zostawię Wam tę przyjemność i nie zdradzę o co chodzi. 

REASUMUJĄC: "Andromeda" to mądra, wartościowa i intrygująca historia o trudnych wyborach i popełnionych błędach w przeszłości, które potrafią kłaść cień na teraźniejszość. Anna Kasiuk z wnikliwością przedstawiła świat młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają w świat dorosłości, a już muszą zmagać się z różnymi trudnościami, kłopotami i problemami. Mimo iż, książka należy do gatunku New Adult, to jestem pewna, że starsi czytelnicy również się w niej odnajdą.

 

GARŚĆ INFORMACJI O KSIĄŻCE 
Tytuł: "Andromeda"
Autor: Anna Kasiuk
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron:320
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Moja ocena: 8/10
Data premiery: 19 maja 2018


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. ♥